Spółka H. Cegielski-Poznań SA wspólnie z koreańskim Hyundaiem chce rozpocząć produkcję czołgu nowej generacji. – podało w czwartek Radio Poznań. Powrót do produkcji dla wojska to od dwóch lat strategiczny cel poznańskiej firmy.

Cegielski ma już podpisaną umowę o współpracy z koreańską firmą Hyundai Rotem Company, producentem m.in. czołgu K2 Black Panther. To właśnie jego polski odpowiednik miałby produkować Cegielski. Jak powiedział Radiu Poznań Wojciech Paczyński, pełnomocnik zarządu H. Cegielski-Poznań SA ds. komunikacji, w spółce przyszły czołg zyskał miano K2PL Wilk.

“Zgodnie z tym planem, który przygotowaliśmy w Cegielskim z ekspertami od spraw zbrojeniowych i z partnerem koreańskim, mówimy o transferze technologii, czyli o czołgu, który na kanwie koreańskiego czołgu będzie budowany od podstaw w Polsce” – powiedział Paczyński.

Jak podawał portal Defence24, poznańska spółka ma już makietę czołgu, którą prezentowała we wrześniu na targach zbrojeniowych MSPO w Kielcach. W przypadku zainteresowania ministerstwa obrony narodowej Cegielski przystąpi w drugiej połowie 2019 roku do budowy prototypu. Prace badawczo-rozwojowe potrwają kolejne 3 lata. Wstępny plan zakłada rozpoczęcie produkcji czołgów pod koniec 2023 roku w przypadku otrzymania zamówień od wojska. Według tego medium polsko-koreańskie konsorcjum ma dwie koncepcje realizacji programu. Jedna zakłada duży udział Koreańczyków w zbudowaniu prototypu. Druga, preferowana przez Hyundaia, mówi o stworzeniu maszyny z wykorzystaniem polskich modułów.

Według Defence24 K2 Black Panther to najnowszy z czołgów eksploatowanych obecnie na świecie. Posiada masę 55 ton i osiąga prędkość maksymalną do 70 km/h. Jest uzbrojony w armatę 120 mm i posiada zmechanizowany system dostarczania amunicji przy 3 członkach załogi. Czołg chronią nowoczesne rozwiązania kompozytowego pancerza zasadniczego oraz dodatkowego. Posiada on hydropneumatyczne zawieszenie, nowoczesny system automatycznego wykrywania i śledzenia celu oraz układ pozycjonowania inercyjny i oparty na GPS.

W 2017 roku H. Cegielski-Poznań SA poinformował o zamiarach powrotu do produkcji specjalnej. Na targach MSPO 2017 w Kielcach zaprezentowano m.in. propozycje nowych pojazdów Husar dla sił specjalnych.

Kresy.pl / Radio Poznań / Defence24 / Głos Wielkopolski / poznews.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jwu
    jwu :

    Rozpoczęcie produkcji w przypadku otrzymania zamówień od wojska ??? Czyli nici z tego (w sumie dobrego) przedsięwzięcia.Bo nikt tego nie zamówi ,gdyż takie czołgi stanowiłyby potężne wzmocnie naszych wojsk pancernych.

  2. jaro7
    jaro7 :

    Gdyby chociaż połowę zapowiedzi w sprawie uzbrojenia zrealizowano bylibyśmy potęgą,niestety przy tych brzuchatych generałach NIC z tego nie będzie.Mnie nic tak nie rozbawiło jak wymóg MON by nowy BWP miał możliwość pływania ,no i stworzono koszmarka “Borsuka’bezużyteczny słabo opancerzony(musi pływać) złom.