Premier Beata Szydło oceniła pekińskie Forum Pasa i Drogi, w którym uczestniczyła, jako bardzo ważne wydarzenie międzynarodowe.

“Zakończyło się bardzo ważne wydarzenie o charakterze gospodarczym, międzynarodowym” – powiedziała premier Szydło podsumowując Forum Pasa i Drogi, zorganizowane przez władze Chin w celu omówienia projektu wielkiej transkontynentalnej magistrali transportowej, która ma połączyć Chiny z Europą przez masy lądowe Eurazji.

Jak oceniała w czasie specjalnej konferencji pasowej polska premier, forum wypełniły “dobre rozmowy o współpracy gospodarczej między państwami europejskimi, państwami azjatyckimi, państwami z Afryki, dużo dobrych pomysłów”. Zaznaczyła, że rozmowy przełożyły się na “konkretne programy ogłoszone we wspólnym oświadczeniu” uczestników Forum. Szydło ujawniła, że kolejny tego typu szczyt państw, które chcą uczestniczyć w tworzeniu “nowego jedwabnego szlaku” odbędzie się za dwa lata w podobnym formacie. “To forum przynosi dla Polski efekty na dwóch płaszczyznach. Pierwsza płaszczyzna to uczestnictwo wśród państw, które przystąpiły do inicjatywy chińskiej. I drugi wymiar to jest współpraca bilateralna pomiędzy państwami, które uczestniczyły, tak jak Polska, w tym forum” – podsumowała Szydło.

Premier uważa, że Forum było ważne dla naszego państwa gdyż stworzyło okazję dla debatowania z reprezentantami państw, z którymi “na co  dzień nie ma tak częstych kontaktów”. Tymczasem wśród państw azjatyckich “jest duże zainteresowanie współpracą z Polską, zarówno jeśli chodzi o inwestycje, [jak i] o wymianę handlową” – powiedziała Szydło. Oceniła, że “jest duże pole do zagospodarowania”.

“Inicjatywa chińska Pasa i Szlaku jest inicjatywą, która będzie w najbliższych dekadach dyktowała zapewne warunki rozwoju gospodarczego w regionie, ale będzie również przekładała się na to co dzieje się w państwach, które będą uczestniczyć w tych projektach” – zaakcentowała szefowa polskiego rządu. Wyraziła wolę wszechstronnego rozwoju relacji z Chinami, nie tylko na płaszczyźnie ekonomicznej, ale też wymianie “kulturalnej i międzyludzkiej”, a także naukowej. “Dla Polski najważniejsze jest to, aby przełożyła się ta współpraca na konkretne projekty prorozwojowe” – mówiła Szydło przypominając o połączeniu kolejowym Łódź-Chengdu. “Chcemy aby te połączenia były nadal rozbudowywane” – premier przedstawiała stanowisko Polski – “Polska ma ambicje być hubem transportowym pomiędzy Azją a Europą i w ten sposób przedstawialiśmy naszą ofertę”. W tym kontekście mówiła o planach budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz “nowym szlaku bursztynowym”, będącym praktycznym elementem chińskiej koncepcji, o czym zresztą w czasie pekińskiej konferencji wspomniał sam chiński przywódca Xi Jinping.

Szydło zapowiedziała dalsze konsultacje polsko-chińskie już na szczeblu poszczególnych resortów.

polish.cri.cn/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply