W poniedziałek odbyła się odprawa służbowa kadry kierowniczej polskiej Policji z udziałem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasza Siemoniaka oraz Sekretarza Stanu w MSWiA Czesława Mroczka.

10 czerwca odbyła się odprawa służbowa kadry kierowniczej polskiej Policji z udziałem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasza Siemoniaka oraz Sekretarza Stanu w MSWiA Czesława Mroczka, odpowiedzialnego w resorcie m.in. za Policję.

Z punktu widzenia Policji najważniejszym obecnie problemem jest przestępczość osób rosyjskojęzycznych. Analizy wskazują, że problem ten będzie narastał, ponieważ prócz przestępczości pospolitej (kradzieży, prowadzeniu pojazdów w stanie nietrzeźwości) odnotowywany jest także wzrost przemytu broni, handlu ludźmi i przestępczości zorganizowanej. Liczba migrantów zza wschodnich granic i konflikty między nimi mogą zagrażać także obywatelom naszego kraju.

Obecnie Policja działa już na terenach przygranicznych bez przerwy, w ramach punktów stałych i mobilnych. Od początku tego roku policjanci zatrzymali 103 osoby przewożące nielegalnych migrantów oraz 525 osób chcących nielegalnie przekroczyć granicę. Wzmocnione zostały także siły KWP w Rzeszowie, na terenie którego znajduje się tzw. hub medyczny na lotnisku w Jasionce.

Portal Onet.pl opisuje w materiale przestępczość w Trójmieście. W tekście zwrócono uwagę m.in. na grupy przestępcze ze wschodu, które mogą być wyjątkowo niebezpieczne.

“Część mieszkańców Trójmiasta zauważa wzrost drobnej przestępczości i łączy to też z napływem ludzi ze Wschodu. Nie zawsze są to jakieś ultraprawicowe teorie spiskowe, często ludzie naprawdę przytaczają konkretne historie i stawiają swoje pytania. Na policji trudno jednak zdementować czy potwierdzić takie rewelacje, bo oficjalnie – jak usłyszałem nieoficjalnie – narodowości w komunikatach do mediów lepiej nie eksponować” – czytamy.

Z materiału dowiadujemy się, że polscy funkcjonariusze mają słabe rozpoznanie w “diasporze ukraińskiej i gruzińskiej”. “Nie mówimy w ich języku, ciężko nam do nich dotrzeć. Patrolowym sprawia to trudności” – portal cytuje jednego z funkcjonariuszy.

Jak czytamy, grupy przestępcze wywodzące się z różnych narodowości częściej parają się niektórymi występkami. “Gruzini na przykład częściej zajmują się kradzieżą aut i włamaniami do mieszkań” – wskazuje policjant.

Przeczytaj: Cudzoziemcy stanowią aż 40 proc. poszukiwanych w Polsce za zabójstwo. Najwięcej obywateli Ukrainy i Rosji

Zobacz: Cudzoziemcy w polskiej policji? Kierwiński: rozważałbym taką możliwość

Ponad 17 tys. przestępstw popełnili w ubiegłym roku przebywający w Polsce cudzoziemcy. Problemem jest głównie jazda po pijanemu i związane z tym łamanie zakazów sądowych. Zdaniem ekspertów, niektórzy imigranci czują się u nas bezkarnie.

Według danych z KGP, w 2023 roku przestępstwa w Polsce popełniło łącznie 17 278 przybyszów z zagranicy. To wzrost o 2,4 tys. w stosunku do 2022 roku, a zarazem pięć razy więcej niż dekadę temu. Statystyki pokazują, że przestępstw najczęściej dopuszczali się Ukraińcy (ponad 50 proc. obcokrajowców z zarzutami), a dalej Gruzini (ponad 2,7 tys.) i Białorusini (ponad tysiąc osób).

Zobacz: Cudzoziemcy stanowili 80 proc. zatrzymanych w I kw. br. przemytników imigrantów. Najwięcej Ukraińców i Białorusinów

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply