Liceum działające przy czołowej białoruskiej uczelni wyższej – Białoruskim Uniwersytecie Państwowym w Mińsku (BGU) zostało nazwane imieniem założyciela radzieckich organów bezpieczeństwa.

Informację taką podała zarówno białoruska redakcja Radia Wolna Europa jak i Sputnik Biełaruś. Liceum przez BGU prowadzi nauczanie w ramach dwóch klas – 10 i 11, zapewniając im specjalnie sprofilowaną edukację, która ma ułatwić dostanie się na czołowy białoruski uniwersytet. Z tego względu bywa przedstawiane jako najlepsze liceum kraju. Działa od 1989 r. Jego uczniowie są laureatami licznych olimpiad krajowych i międzynarodowych.

Z inicjatywą nazwania go imieniem Dzierżyńskiego wyszła dyrektor placówki Tatiana Mamczic. Poparło ją białoruskie Ministerstwo Edukacji. Według emigracyjnego portalu Zerkalo, Mamczic pracowała wcześniej w Instytucie Bezpieczeństwa Narodowego, który szkoli kadry dla białoruskiego Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego (KGB).

Feliks Dzierżyński, pochodzący z polskiej rodziny szlacheckiej, urodził się w majątku Dzierżynowo, obecnie w obwodzie mińskim Białorusi. Od młodych lat został socjalistycznym rewolucjonistą. Był jednym z najbliższych współpracowników Włodzimierza Lenina. W 1917 r. zorganizował pierwszą radziecką policję polityczną – Wszechrosyjską Komisję Nadzwyczajną do Walki z Kontrrewolucją i Sabotażem, zwaną potocznie CzeKa, odpowiedzialną za liczne egzekucję podczas bolszewickiej rewolucji i wojny domowej. W 1922 roku CzeKa została przemianowana na Zjednoczony Państwowy Zarząd Polityczny (OGPU), którym Dzierżyński kierował aż do śmierci w 1926 roku.

Dzierżyński jest uczczony na Białorusi na kilka sposobów. Jego imię nosi jedna z mińskich alei, a popiersie założyciela CzeKi stoi naprzeciwko głównej siedziby KGB. Jedna z grup ochrony pogranicza nosi jego imię. W Dzierżynowie jego rodzinny dwór zakonserwowano jako muzeum. Jest celem uroczystych wizyt funkcjonariuszy białoruskiego KGB.

Czytaj także: Rosja: W Krasnodarze nazwano szkołę imieniem Dzierżyńskiego

svoboda.org/sputnik.by/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply