Szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował, że sąsiedzi Białorusi zażądali od białoruskich władz natychmiastowego opuszczenia przez Grupę Wagnera terenu kraju, a także natychmiastowego opuszczenia strefy przygranicznej przez nielegalnych migrantów. Zagrożono też zamknięciem wszystkich przejść granicznych z Białorusią w razie “krytycznego incydentu”.

W poniedziałek w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyło się spotkanie ministrów Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. Miało związek z obecnością najemników z Grupy Wagnera oraz zwiększeniem liczby nielegalnych imigrantów na granicach. Szef MSWiA Mariusz Kamiński podkreślił po spotkaniu, że od wielu tygodni sytuacja na granicy z Białorusią eskaluje i obserwowana jest ponowna presja nielegalnej migracji.

“Mamy nowy element. Od kilku tygodni na terenie Białorusi stacjonuje duża liczba najemników z tzw. Grupy Wagnera. Jest to grupy kilku tysięcy osób. Grupa wybitnie niebezpieczna, stanowiąca bardzo realne zagrożenie dla bezpieczeństwa i obywateli Białorusi, zwykłych obywateli Białorusi, jak i dla całego regionu” – powiedział, cytowany przez Rzeczpospolitą.

Kamiński podkreślił, że sąsiedzi Białorusi zażądali od białoruskich władz natychmiastowego opuszczenia przez Grupę Wagnera terenu kraju, a także natychmiastowego opuszczenia strefy przygranicznej przez nielegalnych migrantów.

“Zażądaliśmy od władz w Mińsku, od reżimu Łukaszenki natychmiastowego opuszczenia przez Grupę Wagnera terenu Białorusi oraz natychmiastowego opuszczenia strefy przygranicznej przez nielegalnych migrantów gromadzonych tam przy służby białoruskie i odesłanie tych migrantów do krajów ich pochodzenia” – oświadczył minister.

“W ostatnich dniach doszło do spektakularnej likwidacji kierownictwa Grupy Wagnera. To nie zmienia sytuacji faktycznej, która ma miejsce na Białorusi” – dodał. “Tak naprawdę nie wiadomo, jaki jest status tej grupy. Kto ponosi polityczną odpowiedzialność za działania tej grupy Rosjan? Białoruś, Łukaszenko, Putin. Ta grupa musi opuścić region, w którym mieszkamy. Tego wymaga bezpieczeństwo międzynarodowe. Spodziewamy się możliwych incydentów, w tym o charakterze zbrojnym z udziałem członków tej grupy najemników” – wskazał.

Przeczytaj: Celowali z broni gładkolufowej i strzelali z procy. Zamaskowani cudzoziemcy znów zaatakowali Straż Graniczną

Zapowiedział, że jeżeli na granicy któregokolwiek z państw dojdzie do “krytycznego incydentu”, reakcja będzie natychmiastowa. “Zamknięte zostaną wszystkie przejścia graniczne, które do tej pory są otwarte. Zarówno osobowe, jak i towarowe. Reżim Łukaszenki bogaci się również i korzysta z tranzytu towarów międzynarodowych, który przechodzą przez teren Białorusi. Wszystkie przejścia zostaną zamknięte. Wypracowaliśmy mechanizm stałych konsultacji. Powołaliśmy taki roboczy zespół, który 24 godziny na dobę będzie monitorował sytuację na naszych granicach i w razie potrzeby natychmiast dokonamy oceny i podejmiemy właściwe działania” – ostrzegł.

“Jeżeli dojdzie do krytycznego incydentu, jeśli dojdzie na jakimkolwiek punkcie naszej granicy do użycia broni przez wrogów naszych państw, podejmiemy błyskawiczne, solidarne i wspólne działania. Temu służyło nasze dzisiejsze spotkanie” – dodał.

Minister przekazał, że strona polska jest w kontakcie z opozycją białoruską. “Wypracujemy takie mechanizmy, aby każdy, kto jest zagrożony represjami na Białorusi, w sytuacji zamknięcia wszystkich przejść granicznych, mógł dotrzeć bezpiecznie do naszych krajów, mógł znaleźć w tych krajach bezpieczną dla siebie przyszłość. Składamy deklarację, że nie zapominamy o naradzie białoruskim, nie zapominamy o opozycjonista narażonych na utratę życia i wolności” – oświadczył.

Zobacz także: FT: Wielka Brytania uzna Grupę Wagnera za organizację terrorystyczną

rp.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kasper1
    Kasper1 :

    “Zażądaliśmy od władz w Mińsku, od reżimu Łukaszenki natychmiastowego opuszczenia przez Grupę Wagnera terenu Białorusi” – skazanego w pierwszej instancji na karę więzienia najwyraźniej popier…..o. Białoruś może gościć u siebie każdego kogo chce. Zresztą na miejscu Białorusinów zgodziłbym się pod warunkiem natychmiastowego opuszczenia terenu Polski przez wojska amerykańskie.