Z komunikatu Komisji Europejskiej wynika, że polski rząd “uznał prymat prawa UE”, co miało być jednym z powodów zamknięcia procedury naruszeniowej wobec Polski.

Komisja Europejska zapowiedziała w poniedziałek zakończenie procedury naruszeniowej wobec Polski. “Polska uruchomiła szereg działań legislacyjnych i nielegislacyjnych, aby rozwiać obawy dotyczące niezależności wymiaru sprawiedliwości, uznała prymat prawa UE i zobowiązała się do wykonania wszystkich wyroków TSUE i ETPC dotyczących praworządności, w tym niezależności sądów” – napisano w komunikacie KE. Nie podano szczegółów.

Sprawa wywołała krytyczne komentarze w przestrzeni publicznej.

“Rząd Tuska oświadczył przed KE, że Polska uznaje wyższość unijnych traktatów nad Konstytucją RP. Tak przynajmniej wynika z oświadczenia KE o zamknięciu procedury z art. 7. To oczywiste złamanie Konstytucji, naruszenie szeregu wyroków TK (od czasów Safjana i Rzeplińskiego po dziś, linia orzecznicza TK była zawsze spójna)” – napisał na platformie X poseł Suwerennej Polski Sebastian Kaleta, były wiceminister sprawiedliwości.

Jeszcze dzisiaj zażądam w trybie interwencji poselskiej przekazania przez @adamSzlapka pełnej dokumentacji, korespondencji oraz notatek związanych ze zrzeczeniem się oświadczeniem rządu nadrzędności Konstytucji na terenie RP” – dodał. 

“Komisja Europejska poinformowała, że rząd Tuska zgodził się na uznanie całkowitej nadrzędności prawa UE nad polskim. Oznacza to, że pełną kontrolę nad każdym aspektem życia Polaków otrzymują brukselscy urzędnicy. Nic dziwnego, że von der Leyen jest taka zachwycona Tuskiem. Dziś szefowa KE przyjechała oficjalnie odebrać hołd lenny od swojego wiernego wasala, który dał jej Polskę w prezencie” – oświadczyła z kolei była premier, obecna europoseł Beata Szydło (PiS).

Czytaj: Sądy konstytucyjne wielu państw UE orzekły o wyższości prawa krajowego nad unijnym

Zobacz także: Unijny komisarz chwali działania rządu Tuska. „Jest w pełni zdeterminowany, by odbudować praworządność w Polsce”

We wtorek podczas inauguracji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach swoje przemówienia wygłosili przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i premier Polski Donald Tusk. Oboje przemawiali osobne, ale ich wystąpienia wzajemnie się uzupełniały. Celem było przedstawienie „planu dla Europy”.

Powołanie unijnego komisarza ds. obronności i inwestycje w obronność, w tym w, budowę „kopuły nad Europą”, postawienie na badania naukowe, ułatwienia dla przedsiębiorców, ochrona klimatu i ochrona „europejskich wartości” – to część elementów planu.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply