Prawosławny patriarchat Jerozolimy potępił ostrzał, w wyniku którego co najmniej częściowo zniszczono liczący ponad 1000 lat kościół św. Porfiriusza w Gazie.

Atak miał miejsce w nocy z czwartku na piątek.

Pocisk trafił w świątynię w czasie, gdy przebywało w niej ok. 50 wiernych. W wyniku ostrzału zginęło co najmniej 18 osób. Miejscowi chrześcijanie winą za całe zajście obarczają siły zbrojne Izraela.

Prawosławny patriarchat Jerozolimy w swoim oświadczeniu podkreślił, że „że nie porzuci swojego religijnego i humanitarnego obowiązku, zakorzenionego w chrześcijańskich wartościach, aby zapewnić wszystko, co niezbędne zarówno w czasach wojny, jak i pokoju”. Stwierdzono, że atakowanie kościołów, które służyły jako schronienie dla osób uciekających przed bombardowaniami, jest „zbrodnią wojenną, której nie można ignorować”.

Izraelskie wojsko stwierdziło, że część kościoła została uszkodzona w wyniku ataku myśliwców na pobliskie centrum dowodzenia Hamasu zaangażowanego w wystrzeliwanie pocisków w kierunku Izraela.

Łącznie na Zachodnim Brzegu, w Strefie Gazy i w Jerozolimie, żyje około 53 tysięcy palestyńskich chrześcijan, w większości wyznawców prawosławia, podlegającego Patriarchatowi Jerozolimy.

Palestyńskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że liczba ofiar śmiertelnych w Strefie Gazy osiągnęła 4 137 od 7 października, kolejne 13 tys. zostało rannych.

Jak informowaliśmy, minister obrony Izraela Jo’aw Galant powiedział na posiedzeniu Komisji Spraw Zagranicznych i Obrony Knesetu w Tel Awiwie, że obecna wojna będzie składać się z trzech faz, z których ostatnią będzie utworzenie nowego reżimu bezpieczeństwa w Strefie Gazy.

Według Galanta obecnie trwa pierwsza faza wojny. „Jesteśmy w pierwszej fazie kampanii wojskowej obejmującej naloty, a później działania naziemne, mające na celu zniszczenie bojowników i uszkodzenie infrastruktury, aby pokonać Hamas” – powiedział szef izraelskiego MON.

Drugi etap – zaznaczył minister – będzie kontynuacją działań wojennych, ale z mniejszą intensywnością, gdyż wojska będą pracować nad „eliminacją komórek ruchu oporu”.

„Trzecim krokiem będzie utworzenie nowego reżimu bezpieczeństwa w Strefie Gazy, zdjęcie z Izraela odpowiedzialności za życie codzienne w Strefie Gazy oraz stworzenie nowej rzeczywistości bezpieczeństwa dla obywateli i mieszkańców Izraela z obszaru wokół Gazy”.

Kresy.pl / reuters.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply