Arcybiskup Szewczuk przedstawił Franciszkowi aktualną sytuację religijną na Ukrainie.

We wtorek w Watykanie odbyło się spotkanie papieża Franciszka ze zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UGKC) arcybiskupem Swiatosławem Szewczukiem. Spotkanie odbyło się z inicjatywy i na prośbę głowy grekokatolików z okazji obchodów 1030 rocznicy chrztu Rusi. – podał portal RISU.

Jak podano, szczególną uwagę podczas rozmowy z Franciszkiem abp Szewczuk poświęcił stosunkom UGKC z innymi Kościołami wywodzącymi swój początek od chrztu Rusi. Mówił o podziałach istniejących w ukraińskim prawosławiu i częstych „haniebnych faktach instrumentalizacji sakramentów, zwłaszcza chrztu, w celu poniżenia lub zaprzeczenia chrześcijańskiej tożsamości wiernych niektórych wyznań”.

Jak podał sekretariat zwierzchnika UGKC w Rzymie, Swiatosław ponownie przedstawił Ojcu Świętemu stanowisko UGKC wobec procesu zjednoczenia prawosławia na Ukrainie.

„Doceniamy wysiłki w celu przezwyciężenia rozłamu w ukraińskim prawosławiu. Jednocześnie uważamy, że procesy te są wewnętrzną sprawą strony prawosławnej i w żaden sposób nie ingerujemy w te procesy i nie uczestniczymy w ich realizacji. Jesteśmy przekonani, że władze świeckie powinny zapewnić niezbędne warunki do swobodnego rozwoju wszystkich Kościołów w naszym państwie i jest niedopuszczalne, by państwo traktowało jakikolwiek Kościół jako państwowy” – oświadczył abp Szewczuk.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wsparł starania Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego i Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego o utworzenie na Ukrainie zjednoczonego samodzielnego (autokefalicznego) Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego. Działania te mają poparcie ukraińskich władz, ponieważ zależy im na istnieniu niezależnego od Moskwy Kościoła Prawosławnego na Ukrainie. Poroszenko prowadził w tej sprawie rozmowę m.in. z Patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I. Niewykluczone, że wydanie dekretu o nadaniu autokefalii zjednoczonemu Kościołowi prawosławnemu na Ukrainie nastąpi z okazji 1030 rocznicy chrztu Rusi pod koniec lipca br.

Ewentualne zjednoczenie Kościołów prawosławnych na Ukrainie stanowi wyzwanie dla Kościoła greckokatolickiego. Według niektórych komentatorów grozi to odpływem części wiernych i duchowieństwa z Kościoła greckokatolickiego na łono prawosławia.

Kresy.pl / RISU
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. tagore
  tagore :

  I oto mamy ciekawe konsekwencje decyzji Szeptyckiego na temat zakazu prowadzenia mszy w języku polskim w kościołach Grekokatolickich co między innymi krytykował Chomyszyn .Od tego czasu ten kościół katolicki czyli powszechny był tylko z nazwy.
  Teraz obraca się to przeciwko niemu.

  • Avatar
   Accipiter :

   Przepraszam panią Oksanę Zabużko, arcybiskupa Światosława Szewczuka, pana Andrija Deszczycę, pana Igora Isajewa, pana Grzegorza Kuprianowicza, pana Petra Poroszenkę, pana Piotra Tymę oraz pozostałych członków narodu ukraińskiego, a także panią Sabine Haake oraz naród czeczeński oraz imigrantów z krajów Afryki za ich publiczne znieważenie w Internecie z powodu przynależności narodowej, etnicznej i rasowej, a także za publiczne nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, publicznego nawoływania do przestępstwa na ich szkodę i za publiczne pochwalanie przestępstwa. Zwracam uwagę i ostrzegam wszystkich, że tego rodzaju zachowania są niezgodne z polskim prawem.