Arcybiskup Szewczuk przedstawił Franciszkowi aktualną sytuację religijną na Ukrainie.

We wtorek w Watykanie odbyło się spotkanie papieża Franciszka ze zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UGKC) arcybiskupem Swiatosławem Szewczukiem. Spotkanie odbyło się z inicjatywy i na prośbę głowy grekokatolików z okazji obchodów 1030 rocznicy chrztu Rusi. – podał portal RISU.

Jak podano, szczególną uwagę podczas rozmowy z Franciszkiem abp Szewczuk poświęcił stosunkom UGKC z innymi Kościołami wywodzącymi swój początek od chrztu Rusi. Mówił o podziałach istniejących w ukraińskim prawosławiu i częstych „haniebnych faktach instrumentalizacji sakramentów, zwłaszcza chrztu, w celu poniżenia lub zaprzeczenia chrześcijańskiej tożsamości wiernych niektórych wyznań”.

Jak podał sekretariat zwierzchnika UGKC w Rzymie, Swiatosław ponownie przedstawił Ojcu Świętemu stanowisko UGKC wobec procesu zjednoczenia prawosławia na Ukrainie.

„Doceniamy wysiłki w celu przezwyciężenia rozłamu w ukraińskim prawosławiu. Jednocześnie uważamy, że procesy te są wewnętrzną sprawą strony prawosławnej i w żaden sposób nie ingerujemy w te procesy i nie uczestniczymy w ich realizacji. Jesteśmy przekonani, że władze świeckie powinny zapewnić niezbędne warunki do swobodnego rozwoju wszystkich Kościołów w naszym państwie i jest niedopuszczalne, by państwo traktowało jakikolwiek Kościół jako państwowy” – oświadczył abp Szewczuk.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wsparł starania Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego i Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego o utworzenie na Ukrainie zjednoczonego samodzielnego (autokefalicznego) Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego. Działania te mają poparcie ukraińskich władz, ponieważ zależy im na istnieniu niezależnego od Moskwy Kościoła Prawosławnego na Ukrainie. Poroszenko prowadził w tej sprawie rozmowę m.in. z Patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I. Niewykluczone, że wydanie dekretu o nadaniu autokefalii zjednoczonemu Kościołowi prawosławnemu na Ukrainie nastąpi z okazji 1030 rocznicy chrztu Rusi pod koniec lipca br.

Ewentualne zjednoczenie Kościołów prawosławnych na Ukrainie stanowi wyzwanie dla Kościoła greckokatolickiego. Według niektórych komentatorów grozi to odpływem części wiernych i duchowieństwa z Kościoła greckokatolickiego na łono prawosławia.

Kresy.pl / RISU

Zwierzchnik grekokatolików rozmawiał z Franciszkiem o możliwej autokefalii ukraińskiego prawosławia
Oceń ten artykuł

Tagi: , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. tagore
  tagore :

  I oto mamy ciekawe konsekwencje decyzji Szeptyckiego na temat zakazu prowadzenia mszy w języku polskim w kościołach Grekokatolickich co między innymi krytykował Chomyszyn .Od tego czasu ten kościół katolicki czyli powszechny był tylko z nazwy.
  Teraz obraca się to przeciwko niemu.

 2. General
  General :

  @tagore
  I bardzo dobrze, bo jest przesiąknięty ideologią banderowską co widać na imprezach w stylu marsz banderowców z Przemyśla na Pikulice.
  Ciekawe czy ten wyznawca szatana poruszył kwestię zwrotu kościołów rzymskim katolikom? Zresztą papa Franc i tak ma na to wyjechane.