Papież Franciszek stwierdził w rozmowie z włoskim dziennikiem “Corriere della Sera”, że jednym z możliwych powodów rosyjskiej napaści na Ukrainę mogło być “szczekanie pod drzwiami Rosji przez NATO”.

W opublikowanym we wtorek wywiadzie dla włoskiego dziennika “Corriere della Sera” papież powiedział, że “szczekanie pod drzwiami Rosji przez NATO” mogło być jednym z możliwych powodów “złej reakcji i rozpętania konfliktu” podaje Vatican News.

Papież powiedział, że “nie umie odpowiedzieć na pytanie, czy słuszne jest zaopatrywanie Ukraińców w broń”. 

Franciszek przywołał swoje spotkanie z szefem węgierskiego rządu, które odbyło się 21 kwietnia br. Papież powiedział w czasie wywiadu, że od premiera Węgier Viktora Orbana usłyszał, iż Rosja planuje zakończyć wojnę na Ukrainie 9 maja.

“Kiedy go spotkałem, powiedział mi, że Rosjanie mają plan, że 9 maja wszystko się skończy. Mam nadzieję, że tak będzie; to tłumaczyłoby eskalację w tych dniach” – powiedział.

“Bo teraz to już nie tylko jest Donbas, jest Krym, Odessa, ale i odcięcie Ukrainy od portu nad Morzem Czarnym; wszystko. Ja jestem pesymistą, ale musimy zrobić, co możliwe, by wojna zatrzymała się” – dodał.

Podkreślił, że aktualnie nie planuje podróży do Kijowa. Dodał, że najpierw wolałby odwiedzić Moskwę. “Na razie nie jadę do Kijowa; czuję, że nie mogę jechać. Najpierw muszę jechać do Moskwy. Najpierw muszę spotkać się z Putinem. Ale ja jestem księdzem, co mogę zrobić? Robię, co mogę. Gdyby Putin tylko otworzył drzwi” – powiedział. 

Zobacz także: Papież dokonał Aktu Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi

Franciszek przywołał rozmowę z patriarchą Moskwy Cyrylem: “Powiedziałem mu: zupełnie tego nie rozumiem. Bracie, nie jesteśmy duchownymi państwowymi i nie możemy używać języka polityki, ale języka Jezusa. Jesteśmy pasterzami tego samego świętego ludu Bożego. Dlatego musimy szukać dróg pokoju, by powstrzymać wojnę. Patriarcha nie może zostać ministrantem Putina”.

Zobacz także: Litwa wezwała do nałożenia sankcji na patriarchę Cyryla

vaticannews.va / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply