Wydatki wojskowe państw Europy Środkowej i Zachodniej wyniosły w 2022 roku 345 miliardów dolarów. Po raz pierwszy przekroczyły wydatki z 1989 roku, gdy kończyła się zimna wojna. Były o 30 proc. wyższe niż w 2013 roku – zwraca uwagę Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań Pokojowych (SIPRI). Polska znalazła się w czołówce europejskich państw, które zwiększyły wydatki na obronność.

Światowe wydatki wojskowe wzrosły w 2022 roku do rekordowego poziomu 2240 miliardów dolarów – podkreśla SIPRI w poniedziałkowym raporcie. W minionym roku najwięcej na ten cel wydały Stany Zjednoczone (877 miliardów dolarów), Chiny i Rosja. Instytut zwraca uwagę, że zdecydowany wzrost odnotowano w Europie.

„Państwa wzmacniają siły militarne w odpowiedzi na pogarszające się warunki bezpieczeństwa, których poprawy nie przewidują w najbliższej przyszłości” – zaznacza dr Diego Lopes da Silva, specjalista SIPRI ds. wydatków wojskowych i produkcji broni. Duży wzrost zanotowano w porównaniu do ubiegłego roku.

Najwięcej poza Ukrainą rok do roku zaczęła wydawać Finlandia – wzrost wydatków na obronność na poziomie 36 proc. Na kolejnym miejscu znalazła się Litwa, która wydała o 27 proc. więcej. Na trzeciej pozycji jest Szwecja – wzrost o 12 proc., a na czwartej Polska – wzrost o 11 proc.

SIPRI podkreśla, że rosyjskie wydatki wojskowe wzrosły w 2022 roku o 9,2 procent, do około 86,4 miliardów dolarów. To 4,1 proc. PKB Rosji w 2022 r., w porównaniu z 3,7 proc. PKB w 2021 r.

Zobacz także: Morawiecki: Przeznaczymy od 3 do 4 proc. PKB na wojsko. Odbudujemy przemysł zbrojeniowy

Z kolei Ukraina wydała w 2022 roku na wojsko o 640 proc. więcej – 44 mld dolarów – niż rok wcześniej. Jej obciążenia wojskowe wzrosły do 34 proc. PKB w 2022 r., z 3,2 proc. w 2021 r.

Największy wpływ na zwiększenie wydatków obronnych miał wybuch wojny na Ukrainie. Analitycy Instytutu zwracają jednak uwagę, że trend był obserwowany już wcześniej. Wydatki na ten cel w Europie były łącznie o 30 proc. wyższe niż w 2013 roku.

Zobacz także: Kanada nie jest w stanie osiągnąć poziomu wydatków wojskowych 2 proc. PKB

sipri.org / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply