Portal wPolityce.pl poinformował, że dotarł do dokumentu, wedle którego ustawa o IPN była konsultowana z Izraelem, a strona polska wzięła jego sugestie pod uwagę.

Portal cytuje swojego informatora z Ministerstwa Sprawiedliwości, który stwierdził: Rząd przyjął projekt ustawy w sierpniu 2016 roku. Zgłosiła się wtedy do nas pani ambasador Izraela i już 30 sierpnia doszło do spotkania. Pani ambasador stwierdziła, że uchwalenie ustawy w takim kształcie może spowodować, że nie będzie można prowadzić prac naukowych nad Holocaustem. Wydawało się, że wyłączenie prac naukowych i działalności artystycznej z penalizacji rozwiało wątpliwości na ten temat. Tym bardziej, że już w listopadzie 2016 roku premierzy Polski (Szydło) i Izraela (Netanjahu) wydali wspólne oświadczenie iż sprzeciwiają się używaniu terminu „polskie obozy śmierci”, bo to były niemieckie obozy koncentracyjne.

W notatce dot. „informacji o spotkaniach ze stroną izraelską i spotkaniami towarzyszącymi ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości” do której dotarł portal można przeczytać, że nowelizacja ustawy o IPN została upubliczniona już 17 lutego 2016 r. i po pracach konsultacyjnych została przyjęta przez rząd 16 sierpnia 2016 roku. 30 sierpnia doszło do spotkania przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości z ambasador Izraela, która już wtedy miała ostrzec, że ustawa będzie odczytywana jako próba ograniczenia dyskusji o holocauście i ograniczenia badań naukowych.

CZYTAJ TAKŻE: Politycy w Izraelu rozjuszeni decyzją polskiego parlamentu

Strona polska miała przekazać gotowy projekt ustawy i poinformować o wprowadzeniu kontratypu dotyczącego badań naukowych, który nie był wcześniej opisany w prasie. Przedstawiciele strony izraelskiej mieli ocenić, że jest to krok w dobrym kierunku, jednak wątpliwości miał wywołać fakt, że to prokurator miał podejmować decyzję o zastosowaniu kontratypu. Strona polska przekazała, że decyzja będzie należeć do sądu.

Ustawa przeszła pierwsze czytanie 5 października 2016 roku. Strona izraelska miała nie zgłaszać już obiekcji do ustawy podczas prac w Sejmie lub sejmowych komisjach. W notatce podkreślono, że 22 listopada premierzy Polski i Izraela wydali wspólne oświadczenie dot. tego, że m.in. nie było „polskich obozów śmierci”.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: MSZ odpowiedziało Departamentowi Stanu USA ws. nowelizacji ustawy o IPN

15 grudnia 2016 roku miało dojść do spotkania przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości z ekspertami Międzynarodowego Sojuszu na rzecz pamięci o Holokauście (International Holokaust Remembrance Alliance – IHRA). Przedstawiciele organizacji mieli zgłaszać wątpliwości dotyczące swobody badań naukowych, a przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości mieli wskazywać na kontrapunkt wyłączający z ustawy działalność naukową. Członek delegacji IHRA – A. Julius, miał przekazać pisemne komentarze do treści poszczególnych przepisów projektu, do czego jednak nie doszło.

20 grudnia 2016 roku wiceminister Patryk Jaki spotkał się z zastępcą ambasadora USA J. Lowe’em oraz szefem sekcji politycznej ambasady USA Aronem Fishmanem, a rozmowa miała dotyczyć ustawy o IPN. Amerykanie podnosili temat wolności badań, a Jaki miał wskazywać na wspomniane wyłączenie spod ustawy. Przedstawiciele USA mieli poruszyć także temat reprywatyzacji i mienia, o które starają się obywatele pochodzenia żydowskiego.

7 lutego 2017 roku doszło do spotkania wiceministra Patryka Jakiego z specjalnym wysłannikiem rządu Izraela ds. Holocaustu i restytucji Joelem Lionem, zastępcą ambasadora Izraela, specjalnym wysłannikiem departamentu stanu USA ds. Holocaustu Tomem Yazdgerdim, szefem sekcji politycznej ambasady USA Aronem Fishmanem oraz Avi Weberem z ambasady Izraela. Rozmawiano już tylko na temat reprywatyzacji mienia pożydowskiego.

Kolejne spotkania (6 lipca, 17 listopada 2017 roku oraz 19 stycznia 2018 roku) z przedstawicielami Izraela i USA dotyczyły już tylko kwestii restytucji mienia.

Przedstawiciele resortu sprawiedliwości podkreślają, że przez ostatni rok do MS nie trafiła żadna notka, telefon czy nawet fax, z którego wynikałoby, że Izrael jest wciąż zainteresowany ustawą o IPN, pomimo, że jego przedstawiciele interesowali się restytucją mienia – czyli mieli bieżący kontakt z Ministerstwem Sprawiedliwości.

Kresy.pl / wpolityce.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply