Zaproponowana przez Moskwę dwustronna umowa, mająca na celu powstrzymanie ingerencji w wewnętrzne sprawy Rosji i USA, została odrzucona przez Waszyngton.

Portal Buzzfeed informuje: „Aby przetestować możliwość wzajemnego porozumienia, Putin wysłał wiceministra spraw zagranicznych Siergieja Riabkowa do Waszyngtonu 17 lipca br. na spotkanie z podsekretarzem stanu Tomem Shannonem, urzędnikiem nr 3 w Departamencie Stanu. Oficjalne amerykańskie sprawozdanie ze spotkania przedstawiało jedynie mdłe podsumowanie rozmów na temat ‚obszarów wzajemnego zainteresowania’. Jednak trzej urzędnicy administracji USA, w tym jeden z uczestników spotkania, powiedzieli, że Riabkow przekazał dokument zawierający odważną propozycję: porozumienie między Moskwa i Waszyngtonem, które zabraniałyby obu rządom mieszania się w wewnętrzną politykę drugiej strony”.

Po rozważeniu propozycji, Amerykanie mieli negatywnie się do niej ustosunkować. „Powiedzieliśmy ‚dziekujemy, ale to nie czas na to'” – poinformował portal wysoki urzędnik Departamentu Stanu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu stwierdził, że Biały Dom i Departament Stanu koordynowali działania mające na celu danie ostatecznej odpowiedzi Rosjanom. Rosyjska ambasada w USA odmówiła udzielenia komentarza w tej sprawie.

Inny urzędnik Departamentu Stanu, który rozmawiał z Buzzfeed, stwierdził, że Amerykanie mieli swoje powody, aby odrzucić propozycję. „Musielibyśmy porzucić promowanie demokracji w Rosji, a tego nie chcemy zrobić” – powiedział. Z kolei stronie rosyjskiej zależy, według Buzzfeed, na porozumieniu, aby właśnie powstrzymać amerykańskie ingerencje w nadchodzących wyborach prezydenckich w Rosji, które mogłyby w jakiś sposób uderzyć w wiarygodność Władimira Putina. Rosja postrzega amerykańskie wsparcie udzielane organizacjom pozarządowym jako naruszenie rosyjskiej suwerenności.

„Pogląd, że promocja demokracji ma kluczowe znaczenie dla amerykańskiej polityki zagranicznej i dlatego nie podlega negocjacjom, jest traktowany jako artykuł wiary w szerokich kręgach amerykańskiego establishmentu zagranicznego” – informuje Buzzfeed.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Putin dążył do pełnej normalizacji stosunków z USA

Kresy.pl / Buzzfeed
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz