Wilno: na Rossie zapalono znicze na grobach powstańców styczniowych [+FOTO]

W sobotę 23 stycznia br. przedstawiciele Społecznego Komitetu Opieki nad Stara Rossą uczcili pamięć powstańców styczniowych, zapalając znicze na ich grobach na cmentarzu na wileńskiej Rossie.

Dariusz Żybort, prezes Społecznego Komitetu Opieki nad Stara Rossą zaznaczył, że na Rossie spoczywa około 40 powstańców styczniowych.

„Zapalanie zniczy na ich grobach w rocznicę powstania styczniowego jest kilkuletnią wileńską tradycją” – mówi Żybort, cytowany przez serwis Wilnoteka. „W zapalaniu zniczy dotychczas uczestniczyli wszyscy chętni, a akcja przekształcała się w lekcję historii. W tym roku z powodu pandemii zapalamy nasze światełka pamięci w skromnym gronie”. Obecni byli też przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Jak podaje Wilnoteka, dzięki staraniom Komitetu w ciągu ostatnich lat odnowionych zostało wiele grobów powstańczych na wileńskiej Rossie. Prace będę kontynuowane również w 2021 roku. Planowane jest m.in. odnowienie grobów powstańców styczniowych Katarzyny Lachowicz i Konstansa Micuna.

Ponadto, Komitet zapowiada, że wkrótce przygotuje trasę szlakiem grobów powstańców styczniowych, którą można będzie pobrać jako aplikację na telefon. Dzięki temu Rossę będzie można zwiedzać samodzielnie, bez przewodnika.

Ponad 20 pochowanych na Rossie powstańców przeżyło polski zryw narodowy i zmarło po latach. Ponadto, w listopadzie 2019 roku w Wilnie odbył się uroczysty pogrzeb 20 powstańców styczniowych, w tym przywódców powstania na Litwie – Wincentego Konstantego Kalinowskiego i Zygmunta Sierakowskiego, których szczątki udało się odnaleźć w ostatnich latach na zboczach Góry Giedymina w Wilnie. Uroczystość miała charakter państwowy, uczestniczyli w niej prezydenci Polski Andrzej Duda i Litwy Gitanas Nauseda oraz delegacje władz Białorusi, Łotwy i Ukrainy. Szczątki powstańców spoczęły w kryptach centralnej kaplicy na cmentarzu na Rossie.

Czytaj także: Polskie Radio nazwało Polaka, słynnego powstańca styczniowego „białoruskim bohaterem narodowym”

W piątek, w 158. rocznicę wybuchu powstania styczniowego, wieniec w centralnej kaplicy na Rossie, gdzie spoczywają powstańcy, złożył kierownik wydziału konsularnego ambasady RP na Litwie, Marcin Zieniewicz.

W planach Komitetu jest też zadbanie o groby powstańców styczniowych znajdujących się na innej wileńskiej zabytkowej nekropolii – na Cmentarzu Bernardyńskim. Żybort zaznacza, że o ile na Rossie groby są zadbane, to na Cmentarzu Bernardyńskim nie wszystkie miejsca pochówku powstańców są nawet zidentyfikowane.

Przeczytaj: Powstanie Styczniowe na Litwie i Rusi

wilnoteka.lt / RIRM / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz