14 lutego upłynęła 73 rocznica utworzenia Armii Krajowej. Działacze z koła Związku Polaków na Litwie – Wileńskiej Młodzieży Patriotycznej postanowili uczcić ją razem z bohaterami Wileńszczyzny.

Młodzi Polacy z Wilna odwiedzili najstarszego z kombatantów na Wileńszczyźnie – Stanisława Wiercińskiego, który w ubiegłym roku, w Narodowe Święto Niepodległości RP, obchodził swoje 100. urodziny. Pan Wierciński urodzony na Wileńszczyźnie, przedowjenny członek Związku Strzeleckiego, wziął udział w kampanii wrześniowej 1929 r., a po powrocie w rodzinne strony naychmiast wstąpił do Związku Walki Zbrojnej, który wkrótce został przemianowany w Armię Krajową. Pod pseudonimem „Kula” jako kapral szkolił młodych ludzi, którzy chcieli się włączyć do walki. Po wojnie jednak spokojne życie trwało niedługo. W 1949 roku pan Stanisław został aresztowany i osadzony w więzieniu na wileńskich Łukiszkach. Za przynależność do AK został skazany na 10 lat łagrów. Zesłano go do Republiki Komi. Przybyła tam także rodzina pana Wierciskiego i mieszkała do lat 70 XX wieku. Dopiero po przejściu przez pana Stanisława Wiercińscy na emeryturę powrócili do rodzinnych Taboryszek. 6 listopada ubiegłego roku Stanisław Wierciński awansował na stopień podporucznika. Ceremonia odbyła się w rodzinnym domu pana Stanisława. W przeddzień urodzin odwiedziła go też grupa działaczy Stowarzyszenia Odra-Niemem z Wrocławia. Przeszło 30 młodych ludzi przyjechało wraz z życzeniami z całej Polski.

Wileńska Młodzież Patriotyczna przybyła 16 lutego na zapustowe spotkanie Dobroczynnego Stowarzyszenia Polskich Kombatantów na Litwie (DSPKL), by złożyć życzenia weteranom z okazji ich święta i wręczyć skromny upominek.Pamięć o żołnierzach i dowódcach Armii Krajowej uczczono apelem poległych, zmówiono także modlitwę za zmarłych kombatantów. Młodzież podziękowała weteranom za ich walkę w czasie wojny i dobry przykład przez całe życie, a prezes DSPKL Edward Klonowski odczytał przesłanie dla młodzieży, wyrażając nadzieję na ciągłość działań na rzecz tożsamości narodowej i pamięci historycznej, oraz wychowywanie kolejnych pokoleń w myśl dewizy: Bóg, Honor, Ojczyzna. Po spotkaniu udano się wspólnie na film do auli Domu Kultury Polskiej w Wilnie, gdzie kombatanci, usadowieni na honorowych miejscach, zostali uczczeni gromkimi oklaskami całej sali.

Rajmun Klonowski/kurierlitewski.lt/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply