Miałem sposobność zatwierdzić umowę na dostarczenie trzech kolejnych niszczycieli min typu Kormoran II dla polskiej Marynarki Wojennej; to dobre okręty, zbudowane w polskiej stoczni – oświadczył w niedzielę szef MON, wicepremier Mariusz Błaszczak.

W niedzielę w Świnoujściu Mariusz Błaszczak wziął udział w podpisaniu umowy na dostarczenie kolejnych trzech niszczycieli min typu Kormoran II Marynarce Wojennej. W służbie znajduje się obecnie jeden okręt tego typu, a dwa kolejne przechodzą testy. „Miałem sposobność zatwierdzić umowę w sprawie wyposażenia polskiej Marynarki Wojennej w trzy kolejne niszczyciele min. To bardzo dobre okręty, jak słyszałem od marynarzy. Cieszę się z tego, że oprócz jednego okrętu, który już jest w służbie, kolejne już niebawem trafią do 8 Flotylli (Obrony Wybrzeża – PAP)” – przekazał szef MON, cytowany przez PAP.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3956.49 PLN    (17.98%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Zapowiedział że, za kilka tygodni okręt ORP „Albatros” (jednostka przechodzi obecnie testy) trafi do służby; natomiast jesienią do służby wejdzie kolejny – ORP „Mewa”. „Trzy kolejne okręty, wyprodukowane przez polską stocznię trafią do polskiej marynarki wojennej już jako okręty produkowane seryjnie” – zaznaczył.

„To ważne, by polska marynarka dysponowała najnowocześniejszym sprzętem, który daje gwarancję tego, że świetnie wyszkoleni polscy marynarze skutecznie mogą strzec polskiego wybrzeża. Naszym zadaniem – zadaniem władz Rzeczpospolitej jest tworzenie warunków do tego, żeby polskie wojsko – w tym Marynarka Wojenna mogło się rozwijać. To zadanie podstawowe – bezpieczeństwo naszej ojczyzny” – powiedział Błaszczak.

Szef MON podziękował marynarzom za ich służbę. „Ta służba polega przede wszystkim na strzeżeniu bezpieczeństwa polskiego wybrzeża, ale także to służba w ramach misji przeprowadzanych przez Sojusz Północnoatlantycki. Jesteście świetnie wyszkoleni, jesteście zawsze gotowi do tego, żeby budować i rozwijać swoje umiejętności ćwicząc z marynarzami państw Sojuszu” – powiedział.

Przypomnijmy, że w marcu br. szef MON zapowiedział zamówienie kolejnych trzech niszczycieli min typu Kormoran II.

We wrześniu 2013 r. podpisano umowę na projekt i budowę trzech jednostek projektu 258 Kormoran II. Kontrakt został zawarty pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia MON a konsorcjum, któremu przewodniczy Remontowa Shipbuilding. Pierwsza jednostka została zwodowana we wrześniu 2015.  W 2017 roku weszła do służby. Dwa pozostałe okręty mają zostać wprowadzone do służby w najbliższym czasie.

Głównymi zadaniami okrętów Kormoran II jest poszukiwanie, klasyfikacja oraz identyfikacja min morskich oraz niszczenie ich. Jednostki zajmują się również przeprowadzaniem okrętów i statków przez rejony zagrożenia minowego, obroną przeciwminową jednostek morskich, rozpoznawaniem torów wodnych, poszukiwaniem oraz zwalczaniem sił i środków dywersji w rejonach portów i kotwicowisk, akcjami ratowniczymi.

Okręty są przeznaczone do działań na Bałtyku, Morzu Północnym oraz innych akwenach w ramach wspólnych operacji NATO.

pap / wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz