Ponad 20 tys. cudzoziemców walczy po stronie Ukrainy przeciwko Rosji – podaje w niedzielę BBC. Medium podkreśla, że ochotnicy zgłosili się z ponad 50 państw.

Obcokrajowcy walczą na Ukrainie w oparciu o oficjalne kontrakty w ramach Legionu Międzynarodowego, który wchodzi w skład Sił Zbrojnych Ukrainy. Ukraińcy pełnią w jednostce funkcje dowódcze. BBC podaje, że po stronie Ukrainy walczy z Rosją ponad 20 tys. cudzoziemców.

BBC informuje, że pomimo tego, iż w szeregach Legionu doszło do strat, nadal zgłaszają się do niego nowi ochotnicy.

Dołączający do Legionu cudzoziemcy kierują się różnymi motywami. “To nie tylko walka o Ukrainę, to też walka o Tajwan; przybyłem tu na rzecz niepodległości i pokoju” – powiedział jeden z żołnierzy, trzymając flagę Tajwanu. “Walczymy o demokrację tego świata przeciwko dyktatorowi” – powiedział inny uczestnik reportażu.

Zobacz także: Rosjanie: Po stronie Ukrainy walczy 1717 Polaków [+VIDEO]

Wcześniejsze informacje sugerowały, że do Legionu Międzynarodowego, który powstał na Ukrainie w związku z atakiem Federacji Rosyjskiej, dołączyli ochotnicy z 55 krajów ze wszystkich kontynentów. Rzecznik prasowy Legionu poinformował w czerwcu, że najwięcej w legionie jest Amerykanów i Brytyjczyków, następnie Polaków i Kanadyjczyków, a potem – przedstawicieli różnych krajów. W szczególności dość duża liczba – z krajów bałtyckich i krajów północnych, wśród których rzecznik Legionu Międzynarodowego wyróżnił Finlandię. Odmówił wówczas podania całkowitej liczby żołnierzy, powołując się na poufność informacji.

Legion Międzynarodowy wchodzi w skład Sił Zbrojnych Ukrainy i jest finansowany z budżetu obronnego.

Zobacz także: Rosjanie: „zlikwidowaliśmy” 30 polskich najemników na Ukrainie [+VIDEO]

bbc.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply