Wiceprezes IPN będzie rozmawiał w Kijowie o poszukiwaniach miejsc pochówku Polaków na Ukrainie

Od niedzieli na Ukrainie przebywa polska delegacja na czele z wicepremierem, ministrem kultury prof. Piotrem Glińskim.

Celem wizyty polskiej delegacji są m.in rozmowy polskiego ministra kultury, zastępcy prezesa IPN prof. Krzysztofa Szwagrzyka, a także wiceministra spraw zagranicznych Bartosza Cichockiego z ukraińskim ministrem kultury Jewhenem Nyszczukiem oraz ministrem sprawiedliwości Ukrainy Pawłem Petrenką. Niedawno zostały wstrzymane przez stronę ukraińską poszukiwania miejsc pochówków Polaków na Ukrainie, w tym również ofiar rzezi wołyńskiej.

Jak powiedział dziennikarzom wiceszef IPN „Trudno zrozumieć, że do takiej sytuacji mogło dojść, jeżeli już jednak tak się stało, jesteśmy tutaj w Kijowie właśnie po to, żeby z tego impasu wyjść i jestem dobrej myśli, że tak się stanie”. Dodał, że z nadzieją podchodzi do możliwości pozytywnego przełomu w tej sprawie „która jest zupełnie niepotrzebna, która jest niezrozumiała i nikomu nie służy”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Naszym polskim obowiązkiem jest doprowadzenie do sytuacji, kiedy będziemy mogli prowadzić nieskrępowanie prace poszukiwawcze, ekshumacyjne na terenie państwa ukraińskiego i wierzymy, że ta sytuacja w niedługim czasie ulegnie zmianie” – podkreślił prof. Szwagrzyk.

Pytany, ile miejsc jest w planach poszukiwawczych IPN-u na Ukrainie, odpowiedział: „Jeżeli chodzi o państwo ukraińskie, mówimy tutaj o setkach miejsc”. Odnosząc się do skali problemu, prof. Szwagrzyk wskazał na przykład zbrodni wołyńskiej. „Do dzisiaj archeolodzy, specjaliści, naukowcy, przebadali tylko 5 proc. tych miejsc. Niech przykład Wołynia pokaże nam wszystkim, gdzie się w tej chwili, w jakim momencie znajdujemy. Jesteśmy zdecydowanie na początku naszej drogi, ale my musimy tą drogą pójść, musimy znaleźć doły śmierci ze szczątkami Polaków pomordowanych przez UPA, tutaj, na terenie państwa ukraińskiego, podobnie jak musimy odnaleźć tych, którzy zginęli w 1939 roku, bo to jest po prostu nasz obowiązek” – podkreślił wiceprezes IPN.

W skład delegacji towarzyszącej wicepremierowi wchodzą także szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk oraz dowódca Garnizonu Warszawa gen. Robert Głąb.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Bohaterzy KOP pochowani na Kresach [+FOTO]

Kresy.pl / PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    Gaetano :

    Miejsc pochówku to tam było niewiele, to bezimienne doły, mnóstwo ludzi przecież nie było chowanych wcale, ich szczątki były porozrzucane po polach, itd. W każdym razie prof. Szwagrzyk sprawuje się bez porównania lepiej niż jego szef-zaprzaniec. Ukry robią, co mogą, żeby blokować poszukiwania szczątków ofiar, mszczą się, kanalie, za rozbiórkę ich pogańskiego obelisku w Hrubieszowie.