Wenezuela: Maduro zaproponował przyspieszone wybory parlamentarne

Urzędujący prezydent Wenezueli Nicolas Maduro zaproponował zdominowanemu przez opozycję parlamentowi rozpisanie przedterminowych wyborów. Zaznaczył, że chce „ usankcjonować jedną instytucję”.

O poniedziałkowej propozycji Maduro poinformowała agencja Reuters. Urzędujący prezydent Wenezueli, nieuznawany oficjalnie przez USA i szereg innych krajów, głównie zachodnich i części południowoamerykańskich, powiedział o tym w kontekście swojej decyzji sprzed kilku miesięcy, gdy pozbawił parlament kompetencji i zastąpił go Narodowym Zgromadzeniem Konstytucyjnym, składającym się ze swoich zwolenników.

– Chcemy usankcjonować jedną instytucję, która przez ostatnie pięć lat nie była prawomocna – powiedział Maduro. Planowo, kolejne wybory miałyby odbyć się w lutym 2020 roku. Maduro zaproponował ich przyśpieszenie, ale nie określił dokładnej daty.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Lider opozycji Juan Guaido jak na razie nie skomentował tej propozycji Maduro. Jak informują PAP i Reuters, skoncentrował się na poczynaniach swojego wysłannika do Waszyngtonu Carlosa Vecchio. W poniedziałek spotkał się z przedstawicielami amerykańskiego Departamentu Stanu oraz Pentagonu, z którymi rozmawiał „o wszystkich aspektach wenezuelskiego kryzysu”.

Poprzednie wybory do Zgromadzenia Narodowego odbyły się w 2015 roku, Wówczas zdecydowaną większość zdobyła opozycja, kierowana przez Guaido. 23 stycznia br. ogłosił się on tymczasowym prezydentem Wenezueli. Z kolei wybór Maduro na kolejną, 6-letnią kadencję został uznany przez parlament za nielegalny. W związku z tym, Wenezuela znajduje się w stanie dwuwładzy i narastającego konfliktu politycznego.

30 kwietnia Guaido oświadczył, że rozpoczęła się “końcowa faza” jego planu odsunięcia Maduro od władzy. Wezwał Wenezuelczyków do masowego wyjścia na ulice, a armię do poparcia go. Ostatecznie jednak próba ta, wyraźnie popierana przez USA, nie przyniosła rezultatu.

Przeczytaj: WaPo: sfrustrowany Trump kwestionuje agresywną strategię swojej administracji wobec Wenezueli

Czytaj również: Wenezuela: Zastępca lidera opozycji aresztowany

Kilka dni temu funkcjonariusze amerykańskich służb specjalnych weszli do ambasady Wenezueli w Waszyngtonie w celu opróżnienia jej z grupy osób sprzeciwiających się amerykańskiej polityce wobec Wenezueli. Ambasada miała zostać przekazana przedstawicielowi Juana Guaido, którego amerykańskie władze uznają za głowę państwa wenezuelskiego.

PAP / Reuters / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz