W Senacie o polskich mediach na wschodzie

Fundacja “Wolność i Demokracja” razem z Senatem RP, Komisją Spraw Emigracji i Łączności z Polakami Za Granicą oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają na konferencję “Polskie Media na Wschodzie”. Odbędzie się ona w dniach 24-25 września 2013 r. w gmachu Senatu RP – sala 217.

Celem zwiększenia skuteczności działań prowadzących do poprawy swojej sytuacji, redakcje biorące udział w konferencji decydują się na utworzenie Federacji Polskich Mediów na Wschodzie. – Wierzymy, że materiał wypracowany na rozpoczynającej się konferencji pozwoli osobom odpowiedzialnym w Polsce za współpracę z Polakami za granicą lepiej zrozumieć naszą sytuację i będzie podstawą do partnerskiego określenia przyszłości mediów polskich na Wschodzie. Rozpoczynając konferencję przedstawiamy wypracowane w drodze dotychczasowej dyskusji postulaty wobec Ministerstwa Spraw Zagranicznych – deklarują przedstawiciele redakcji i wydawcy.

We wtorek 24 września o godz. 10:50 uczestników powita marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Po nim w tematykę konferencji wprowadzi Łukasz Abgarowicz, wiceprzewodniczący senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami Za Granicą. Następnie swoje wystąpienia będą mieli Grzegorz Schetyna (przewodniczący Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych) i Adam Lipiński (przewodniczący Sejmowej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami Za Granicą). Pierwszą część wtorkowego programu zakończy przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Podczas pierwszej przerwy – zaplanowanej na 11:30 – odbędzie się briefing dla dziennikarzy, w trakcie którego przedstawione zostaną powody powstania i cele Federacji Polskich Mediów na Wschodzie.

Drugą część rozpocznie przewodniczący Rady Fundacji “Wolność i Demokracja” Michał Dworczyk. Następnie wydawcy “Kuriera Wileńskiego” i “Kuriera Galicyjskiego” przedstawią projekt stanowiska redakcji biorących udział w konferencji odnośnie polskich mediów na Wschodzie.

– Ostatnie półtora roku, po przesunięciu środków budżetowych na wspieranie Polonii i Polaków za granicą z Senatu do MSZ, było okresem niezwykle ciężkim dla środowisk polskich na Wschodzie. Dotyczyło to w szczególności tamtejszych polskich mediów, działających, ze względu na swą specyfikę, i tak w bardzo trudnych warunkach. Ich funkcjonowanie, profesjonalizacja i dalszy rozwój pozwalający na realizację stojących przed nimi zadań, w szczególności wspierania polskiej racji stanu, wymaga szczególnej stabilności i przewidywalności w zakresie dysponowania środkami finansowymi” – można przeczytać w tym stanowisku.

Przedstawiciele redakcji i wydawcy podkreślają m.in., że polskie media na Wschodzie są istotnym składnikiem polskiej polityki zagranicznej, “odgrywającym szczególnie ważną rolę w zakresie walki o zachowanie polskiej tożsamości narodowej.” Chcą m.in. “wprowadzenie, wzorem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP minimum trzyletniego systemu finansowania polskich mediów na Wschodzie, dającego redakcjom tych mediów poczucie stabilności w realizacji ich strategicznych działań i misji, w tym na rzecz wspierania polskiej racji stanu.” Drugi dzień konferencji rozpocznie się o godz. 9.00 i będzie poświęcony zrzeszeniom dziennikarskim na Wschodzie oraz możliwościach współpracy między polskimi mediami na tych terenach.

PROGRAM KONFERENCJI

[link=http://tinyurl.com/oabdtv2]

OŚWIADCZENIE REDAKCJI POLSKICH MEDIÓW NA WSCHODZIE

Ostatnie półtora roku, po przesunięciu środków budżetowych na wspieranie Polonii i Polaków za granicą z Senatu do MSZ, było okresem niezwykle ciężkim dla środowisk polskich na Wschodzie. Dotyczyło to w szczególności tamtejszych polskich mediów, działających, ze względu na swą specyfikę, i tak w bardzo trudnych warunkach.

Ich funkcjonowanie, profesjonalizacja i dalszy rozwój pozwalający na realizację stojących przed nimi zadań, w szczególności wspierania polskiej racji stanu, wymaga szczególnej stabilności i przewidywalności w zakresie dysponowania środkami finansowymi.

Tymczasem, w okresie, o którym wspominamy, wszystkie polskie redakcje na Wschodzie przeżywały większe lub mniejsze trudności Niektóre redakcje zmuszone zostały do znacznego ograniczenia swojej działalności – zwalniano dziennikarzy, ograniczano nakład, objętość, kontent i zasięg oddziaływania. Niektóre tytuły uległy likwidacji a ich zespoły redakcyjne rozproszeniu. Problem pogłębiało poczucie braku chęci realnego i merytorycznego dialogu z naszymi środowiskami ze strony MSZ. Skutkiem tego było zachwianie, do tej pory bezwzględnego, zaufania do struktur Państwa Polskiego, szczególnie po nieprawidłowościach stwierdzonych w trakcie tegorocznego konkursu na wspieranie Polonii i Polaków za granicą.

Dopiero zapoczątkowane trzy miesiące temu zmiany oraz decyzje MSZ w sprawie ratowania najbardziej zagrożonych środowisk stały się dla nas sygnałem, że poprawa sytuacji jest możliwa.

Dlatego postanowiliśmy utworzyć Federację Mediów Polskich na Wschodzie– która, mamy nadzieję, stanie się poważnym i podmiotowo traktowanym partnerem do rozmów dla wszystkich agend Państwa Polskiego zajmujących się wspieraniem Polaków na Wschodzie.

Wierzymy, że materiał wypracowany na rozpoczynającej się konferencji pozwoli osobom odpowiedzialnym w Polsce za współpracę z Polakami za granicą lepiej zrozumieć naszą sytuację i będzie podstawą do partnerskiego określenia przyszłości mediów polskich na Wschodzie.

Rozpoczynając konferencję przedstawiamy wypracowane w drodze dotychczasowej dyskusji postulaty wobec Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Postulujemy:

  1. uznać, że polskie media na Wschodzie są istotnym składnikiem polskiej polityki zagranicznej, odgrywającym szczególnie ważną rolę w zakresie walki o zachowanie polskiej tożsamości narodowej. Pełnią również rolę integracyjną i opiniotwórczą wobec tamtejszych środowisk polskich. Są wizytówką, pełniąc zarazem rolę promotora Polski wobec społeczeństw krajów, w których działają;
  2. w związku z ważną misją pełnioną przez polskie media na Wschodzie, przedstawioną w punkcie nr 1, oczekujemy wpisania „Wspierania mediów” do priorytetów MSZ;
  3. przywrócenie finansowania mediów polskich na Wschodzie do poziomu z 2011 roku – t.j.do kwoty ok. 5 mln zł. Od tamtego czasu budżet na wspieranie Polonii i Polaków za granicą nie zmniejszył się (wciąż jest na poziomie 50 mln zł) natomiast środki na wspieranie mediów polskich na Wchodzie zostały zmniejszone o ponad 50 %;
  4. wprowadzenie, wzorem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP minimum trzyletniego systemu finansowania polskich mediów na Wschodzie, dającego redakcjom tych mediów poczucie stabilności w realizacji ich strategicznych działań i misji, w tym na rzecz wspierania polskiej racji stanu.
  5. zapewnienie pełnej przejrzystości oraz jawności ogłaszanych konkursów poprzez możliwość pełnego wglądu w zakresie oceny wniosku przez komisję konkursową;
  6. oczekujemy starannej weryfikacji startujących w konkursach polskich NGO’s zajmujących się wspieraniem polskich mediów na Wschodzie, ze szczególnym uwzględnieniem ich kompetencji i doświadczenia w tej dziedzinie.
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply