Straż Graniczna zatrzymała Ukraińca i Białorusina, którzy brali udział w przemycie nielegalnych imigrantów. Zostali doprowadzeni do granicy i przekazani tamtejszym służbom.

We wtorek Straż Graniczna poinformowała o zatrzymaniu kolejnych przemytników nielegalnych imigrantów. Zgorzeleccy funkcjonariusze SG ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki 17 maja skontrolowali na autostradzie A4 osobową toyotę na polskich tablicach rejestracyjnych. Pojazdem kierował 32-letni obywatel Ukrainy, który przewoził przez Polskę do Niemiec trzech nielegalnych migrantów z Egiptu.

Wobec 32-latka wydano decyzję o konieczności natychmiastowego opuszczenia terytorium Polski. W konsekwencji Ukraińca eskortowano do polsko-ukraińskiego przejścia granicznego i przekazano tamtejszym służbom.

Dwa dni później tuż przy granicy z Niemcami zatrzymano zarejestrowanego w Polsce osobowego opla, którego kierowca – 23-letni Białorusin, przemycał przez polsko-niemiecką granicę nielegalnych migrantów pochodzących z Afganistanu.

“Białorusin przyznał się do zarzucanych mu czynów i skorzystał z prawa do dobrowolnego poddania się karze 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata próby. Dodatkowo wobec obywatela Białorusi wszczęto postępowanie skutkujące jego przymusowym wyjazdem z terytorium Polski. Mężczyzna został doprowadzony do granicy i przekazany białoruskim służbom granicznym” – informuje SG.

W pierwszym kwartale tego roku funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali 119 “kurierów” nielegalnych imigrantów. Cudzoziemcy stanowili prawie 80 proc. z nich. Najliczniejszymi grupami byli Ukraińcy i Białorusini.

Obcokrajowcy stanowili ponad 90 proc. osób zatrzymanych w ubiegłym roku za pomoc przy nielegalnym przekraczaniu granicy (art. 264. § 3. kodeksu karnego). Wówczas wśród przemytników zdecydowanie dominowali Ukraińcy i Gruzini. Podobnie wyglądała sytuacja w dwóch poprzednich latach.

Czytaj także: Posłanka Lewicy: w kwestii granicy polityka rządu Tuska niczym nie różni się od polityki PiS

strazgraniczna.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply