Ukraiński rząd po raz pierwszy zarządził ogólnokrajowe przerwy w dostawach prądu, żeby oszczędzać energię. Ukraińcy zaznaczają, że brak prądu może zaszkodzić ukraińskiemu przemysłowi zbrojeniowemu.

W opublikowanym w poniedziałek na łamach „The New York Times” artykule zwrócono uwagę, że ukraińscy dygnitarze przyznają, że przez rosyjskie ataki na sektor energetyczny Ukraina ma poważne trudności z zapewnieniem dostaw prądu. Dotyczy to również zakładów przemysłowych. Żeby oszczędzać energię elektryczną, rząd od poniedziałku w nocy wprowadził ogólnokrajowe, czasowe wyłączanie prądu. Nie jest na razie jasne, czy jak długo takie działania będą kontynuowane.

NYT” przypomina, że ukraińskie zdolności w zakresie obrony takich obiektów jak elektrownie wyraźnie spadły w związku z opóźnieniem przyjęcia nowego pakietu pomocy wojskowej w USA.

Gazeta podkreśla, że przerwy w dostawie prądu mogą dotknąć nie tylko odbiorców indywidualnych. Mogą także zaszkodzić ukraińskiemu przemysłowi zbrojnemu, którego działalność ma obecnie kluczowe znaczenie.

Oczywiście, to spowalnia produkcję i sprawia, że staje się droższa. Ludności cywilnej łatwiej jest przetrwać bez prądu, ale dla produkcji wojskowej w czasie wojny jej dostępność jest krytycznie ważna” – podkreślił Ołeksandr Dmitrijew, koordynujący starania Ukrainy na rzecz zapewnienia wojsku broni i innego sprzętu.

Wielki ukraiński gigant energetyczny DTEK wezwał inne państwa do dostarczenia Ukrainie używanego sprzętu, którego już nie potrzebują.

Nie da się szybko kupić ani zamówić produkcji nowego sprzętu. Jedyny sposób to sprowadzenie używanego sprzętu z krajów, które go już nie potrzebują, a do tego potrzebna jest jedynie ich wola polityczna” – powiedział sekretarz prasowy DTEK Pawło Biłodid.

Dodajmy w tym kontekście, że według ukraińskiej agencji informacyjnej UNIAN „Przerwy w dostawie prądu na Ukrainie będą trwały miesiącami”.

Niedawno pisaliśmy, że Polska awaryjnie wysyłała na Ukrainę energię elektryczną z powodu kłopotów z niedoborem prądu. Przyczyną są rosyjskie ataki na ukraińskie obiekty infrastruktury energetycznej.

W rozmowie z „The Washington Post” ukraińscy specjaliści przyznają, że Ukraina straciła około połowy mocy produkcyjnych energii elektrycznej i nie da się tego przywrócić w ciągu kilku miesięcy. Spodziewają się trudnej sytuacji zimą.

NYT / UNIAN / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply