Wzywamy rząd do przedstawienia USA i Izraelowi bardzo wyraźnego stanowiska Polski, że roszczenia za bezspadkowe mienie ofiar II wojny światowej i Holokaustu są całkowicie bezprawne i bezpodstawne – mówił wicemarszałek Stanisław Tyszka (K’15). Dodał, że Marszałek Sejmu nie dopuścił do rozpatrywania projektu uchwały w tej sprawie, twierdząc, że sprawa jest delikatna i musi zasięgnąć opinii MSZ.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Pawła Kukiza, w czwartek klub Kukiz’15 złożył w Sejmie projekt uchwały ws. amerykańskiej ustawy S.447, o tzw. restytucji mienia żydowskiego.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

„Sejm RP zobowiązuje Radę Ministrów do oficjalnego poinformowania Stanów Zjednoczonych i Izraela, że Polska nigdy nie pokryje żadnych roszczeń za bezspadkowe mienie ofiar II wojny światowej i Holokaustu” – czytamy w treści projektu uchwały.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wicemarszałek Sejmu z ramienia K’15 Stanisław Tyszka powiedział, że „w żadnym porządku prawnym nie istnieje taka instytucja jak zaspokajanie roszczeń, odszkodowań za mienie bezspadkowe”. Podkreślił, że takie mienie przechodzi na własność państwa.

– Wzywamy rząd do przedstawienia Stanom Zjednoczonym i Izraelowi bardzo wyraźnego stanowiska Polski – powiedział Tyszka podczas konferencji prasowej, przypominając o słowach szefa Departamentu Stanu USA, Mike’a Pompeo, który przy okazji antyirańskiej konferencji w Warszawie wezwał Polskę do poczynienia postępów ws. „kompleksowego ustawodawstwa o restytucji mienia prywatnego” Żydów, którzy utracili swoją własność w czasach Holokaustu. – Roszczenia te są całkowicie bezprawne i bezpodstawne, nie tylko w naszym porządku prawnym. Chcemy jasnego stanowiska, że nigdy nie zostaną zaspokojone z pieniędzy polskich podatników.

Przeczytaj: Mosbacher podtrzymuje apel Pompeo ws. restytucji mienia żydowskiego

Czytaj również: Mosbacher o kwestii roszczeń żydowskich: Pompeo wyraził się jasno w tej sprawie

Ponadto, K’15 wzywa rząd do jak najszybszego przedstawienia kompleksowego projektu ustawy reprywatyzacyjnej, mającej zapewnić częściowe odszkodowania, ale tylko prawowitym właścicielom. – Bez tego procesy dzikiej reprywatyzacji (…) będą kontynuowane. One trwają cały czas, w całej Polsce – zaznaczył Tyszka. Wyjaśnił też, że sprawa ta jest pilna z tego powodu, że przyjęta przez Kongres USA ustawa wyznacza sekretarzowi stanu terminy domagania się od państw europejskich informacji o tym, w jaki sposób uregulowały kwestie mienia bezspadkowego. Dodał też, że K’15 jest pod wrażeniem protestów amerykańskiej Polonii przeciwko ustawie 447.

Tyszka ujawnił też, jak przedstawiciele PiS zareagowali na projekt uchwały Sejmu ws. ustawy 447, podczas czwartkowego Prezydium Sejmu:

– Pan Marszałek [Marek Kuchciński – red.] nie dopuścił do rozpatrywania jej na tym posiedzeniu, mówiąc, że kwestia jest delikatna i musi zasięgnąć opinii MSZ. Mam nadzieję, że ta opinia pojawi się jak najszybciej, żebyśmy na tym posiedzeniu Sejmu albo na jego kontynuacji 25 kwietnia mogli się tym zająć. (…) Dość polityki zagranicznej prowadzonej na kolanach!

– Uchwała jest pilna i potrzebna. Stanowisko rządu było do tej pory bardzo niejasne. Przedstawiciele Polonii Amerykańskiej wręcz oskarżali rząd Polski o zaniechanie w tym zakresie. Oczekujemy rzetelnego i jednoznacznego stanowiska ze strony polskich władz – mówił poseł prof. Józef Brynkus z K’15.

Przeczytaj: Polonia w USA protestowała przeciw ustawie o roszczeniach żydowskich [+FOTO/+VIDEO]

Czytaj także: Sakiewicz krytykuje protesty przeciwko ustawie 447

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

– Polonia amerykańska jak zwykle nie zawiodła Państwa i narodu polskiego, dziękujemy za masowe zaangażowanie w akcję protestacyjną. Dzięki temu amerykańska administracja i opinia publiczna usłyszała głos Polski – mówił poseł Tomasz Rzymkowski. Wyjaśnił, że Polska od 1000 lat należy do zachodniego kręgu cywilizacyjnego, w którym majątek, gdy nie ma prawowitych spadkobierców, przechodzi na skarb państwa. – Nie ma takiej instytucji, jak restytucja mienia bezspadkowego. Stawiamy sprzeciw, wobec tego typu roszczeń i tego samego oczekujemy od polskiego rządu.

Wczoraj rano na antenie RMF FM, Paweł Kukiz zapowiadał złożenie projektu uchwały, „żeby rząd Polski koniecznie się sprzeciwił [ustawie 447 – red.], że roszczenia z tytułu mienia bezspadkowego dla Żydów zostały załatwione”.

Dodajmy, że prowadzący rozmowę red. Robert Mazurek słuchał odczytywanego przez Kukiza tekstu projektu uchwały z pewnym rozbawieniem i pytał, czy jakakolwiek większość sejmowa w Polsce zgodziłaby się przegłosować „coś takiego”, bagatelizując przy tym całą sprawę: – Przecież to jest znakomity pomysł, żeby wywołać jakąś kolejną awanturę z Izraelem, zupełnie niepotrzebną i zupełnie o nic.

– Jasne! Pewnie, że niepotrzebne. My mamy ogon podkulić. Powiedzieć: „tak, zapłacimy do bezspadkowe” – ironizował Kukiz. – Nie! Jeżeli nie będzie oficjalnego stanowiska rządu polskiego, to zawsze mogą powiedzieć: „przecież wyście się nie sprzeciwiali!

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Red. Mazurek twierdził, że można tę sprawę załatwić na wiele innych sposobów, a Kukiz wybiera niewłaściwy. Polityk odpowiedział, jak można coś inaczej załatwić z takimi politykami, jak Benjamin Netanjahu. – Musi być oficjalne stanowisko rządu, że nie będziemy… – mówił Kukiz, jednak Mazurek przerwał mu, w żartobliwym tonie wyraźnie sugerując naiwność myślenia polityka. Na tym rozmowa się zakończyła.

Przypomnijmy, że 9. maja 2018 roku prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę JUST Act 447 (Justice for Uncompensated Survivors Today), obecnie obowiązującą jako federalne prawo o numerze 115-171, dotyczące zwrotu mienia ofiar Holokaustu. Ustawa pozwala na wspieranie przez rząd Stanów Zjednoczonych roszczeń majątkowych organizacji żydowskich. Dokument ten otwiera drogę do przejęcia przez żydowskie organizacje tzw. mienia bezspadkowego. Chodzi głównie o znajdujące się w Polsce nieruchomości, które zgodnie z prawem przeszły na własność samorządu terytorialnego lub skarbu państwa.

Zgodnie z ustawą Departament Stanu został zobowiązany do przygotowania w ciągu 18 miesięcy raportu odnośnie tego, jak poszczególne kraje realizują obowiązek restytucji mienia ofiar Holokaustu. Później raport ma być aktualizowany. Jak pisało RMF FM, państwa opóźniające się ze zwrotem mienia „mogą znaleźć się na cenzurowanym”.

Przeciwnicy ustawy przypominają , że przedmiotem roszczeń są nieruchomości i inne aktywa pozostawione bezpotomnie i bezspadkowo przez obywateli Polski narodowości żydowskiej, zamordowanych w czasie II wojny światowej przez Niemców. Podkreślają, że faktycznie roszczenia te zostały już zaspokojone poprzez nadzwyczajną niemiecko-izraelską umowę międzynarodową z 1952 roku, a także przez umowy indemnizacyjne pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi, Wielka Brytanią, Francją, Kanadą i szeregiem innym krajów. Podkreśla się też, że „amerykańskie żydowskie organizacje roszczeniowe nie są i nigdy nie były prawnymi spadkobiercami obywateli II R.P. narodowości żydowskiej, ani jakichkolwiek innych podmiotów prawnych działających w Polsce przed II wojna światową”.

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
11 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. lp
  lp :

  To że Kuchciński na samą myśl o tym popuścił ze strachu w gacie nie dziwi, wszak jest to najmarniejsza miernota ze wszystkich marszałków tzw. III RP. Ale Panowie z Kukiza’15 , Wy nie odpuszczajcie i naciskajcie jak najmocniej aby o sprawie zrobiło się głośno i łże media nie mogły jej pominąć. Niech jak najwięcej ludzi ma świadomość co szykują „polskie” elity władzy. To będzie duża wartość dodana do waszego posłowania bo że pisy nabiorą wody w usta i nic nie przegłosują to pewne, wszak co znaczy dla nich wstawanie z kolan pokazali już wystarczająco!

 2. Kojoto
  Kojoto :

  mienie żydów zaostało zrabowane przez Niemców, a to które nie zostało – pozostało w ZSRR. A nawet gdyby cokolwiek zostało na terenie Polski, to Polacy stracili niepomiernie więcej jako Naród. Żydzi dostali wtedy swoje państwo, a Polacy je stracili i do tej pory nie odzyskali…

 3. jaro7
  jaro7 :

  Kukiz15 robi to pod publiczkę ,obudzili się przed wyborami ,i zobaczyli że Konfederacja im zagraża.Dlaczego w tv do których sa zapraszani ani słowa o tym nie mówią .Dzisiaj ogladałem 'kawa na ławę’ i Kukiz nie poruszył tego tematu,choć pisowcy poruszali te które im sa wygodne.Dlatego zagłosuje na Konfederację.