Zwierzchnik ukraińskiej Cerkwi: jesteśmy dumni, kiedy nazywają nas banderowcami

Podczas wizyty w Lwowskim Narodowym Uniwersytecie Rolniczym zwierzchnik Prawosławnego Kościoła Ukrainy Epifaniusz chwalił Stepana Banderę i utożsamiał się z banderowcami.

Jak podała w czwartek strona internetowa Ukraińskiego Kościoła Ukrainy, zwierzchnik tej Cerkwi metropolita Epifaniusz przyjechał 10. kwietnia do Lwowa z pierwszą wizytą duszpasterską. Następnego dnia odwiedził Lwowski Narodowy Uniwersytet Rolniczy, na którym studiował w latach 30. XX wieku przyszły przywódca Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów Stepan Bandera. Duchowny nawiązał do tego faktu w swoim przemówieniu.

“Historia uniwersytetu świadczy, że wśród jego absolwentów było wielu tych , którzy nie słowem, ale czynem kochali swoją ukraińską ziemię i naród. Wśród nich warto odnotować i wspomnieć geniusza ukraińskiego narodowego i narodowotwórczego duchu [sic! – red] Stepana Banderę. Jest on sławnym absolwentem właśnie waszego uniwersytetu [wbrew temu, co powiedział Epifaniusz, Bandera nie ukończył studiów na uczelni, która wówczas nosiła nazwę Akademia Rolnicza – red.] . I gdy nazywają nas banderowcami, to my jesteśmy z tego dumni” – mówił zwierzchnik UKP.

Epifaniusz dodał, że dla niektórych określenie “banderowiec” jest obraźliwe, lecz “dla nas jest to honor”. Metropolita przypomniał słowa, które przypisuje się Banderze: “I przyjdzie czas, gdy jeden powie «Sława Ukrainie!», a miliony odpowiedzą «Herojam sława!». Według niego Ukraińcy doczekali tego czasu i powinni się cieszyć, że są “spadkobiercami swoich bohaterów i mają możliwość osiągnąć i kontynuować to, co oni nakreślili”.

Na zakończenie swojego wystąpienia zwierzchnik UKP życzył, by z uczelni wciąż wychodzili “wysoko wykwalifikowani fachowcy, którzy kochają swoją ziemię rodzinną” i będą pracować na rzecz rozbudowy Ukrainy i Prawosławnego Kościoła Ukrainy.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraińska policja rozpoczęła akcję “Ja, banderowiec” [+FOTO/+VIDEO]

Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów, której przywódcą był Stepan Bandera, wraz z jej zbrojnym ramieniem – Ukraińską Powstańczą Armią, jest odpowiedzialna za ludobójstwo Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w czasie II wojny światowej. W czasie rzezi wołyńskiej Bandera był przetrzymywany przez Niemców w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen, w związku z czym kwestionowana jest jego odpowiedzialność za tę zbrodnię. Obrońcy Bandery nie biorą pod uwagę, że był on przetrzymywany w dobrych warunkach i utrzymywał stały kontakt ze swoją organizacją. Odpowiada on również za liczne zbrodnie swojego ugrupowania popełnione w czasie przebywania na wolności.

Kresy.pl / pomisna.info

8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. lp
  lp :

  Pomijając obrzydzenie dla moralności Epifaniusza, winniśmy mu wdzięczność za ukazywanie prawdziwego oblicza bander-cerkwi i jej ideologii, która z wartościami chrześcijańskimi ma tyle wspólnego co bandera z honorem.

 2. jwu
  jwu :

  Pewnie to przemówienie wpłynęło na decyzję pana premiera, o niewpuszczeniu rosyjskiego żaglowca do Polski ? No bo jak się solidaryzować z bratnim narodem ,to się solidaryzować.

 3. Kojoto
  Kojoto :

  Ciekawy jestem, czy będzie na to reakcja Watykany, albo choćby któregokolwiek z europejskich episkopatów…. Obraz tzw. Kościoła to syf-kiła i mogła… jako nie wierzący nie życzę Kościołowi tego co sie z nim właśnie dziaje.

 4. Tutejszym
  Tutejszym :

  Nie ma Boga nad Banderę, a Poroszenko prorok jego.
  Jest szansa moim zdaniem że po odejściu Poroszenki
  zmieni się narracja mediów ukraińskich na temat Bandery.
  Kościół grekokatolicki po okresie święcenia upowskich kos i noży,
  dla przeprowadzenia czystki etnicznej – wymordowania Polaków,
  wzywa obecnie bałwochwalczo do wyświęcenia Bandery na ołtarze.
  Wrogiem chrześcijaństwa i narodu polskiego jest Ukraiński Kościół Ukrainy!!!

 5. tagore
  tagore :

  Tego należało się spodziewać, najciekawsza w postawie Prawosławnej Cerkwi Ukrainy jest jej traktowanie Cerkwi Greko Katolickiej jak jedynego przedstawiciela Kościoła Katolickiego na Ukrainie.
  Kościół Katolicki Łaciński będzie miał coraz trudniejszą sytuację. Zadziwiające jak skuteczne jest długofalowe działanie Moskwy i Berlina na Ukrainie.
  Budowa “Ukraińskiego Miru” w toku.