Władze Wielkiej Brytanii zrzekają sie suwerenności nad wyspami Czagos na Oceanie Indyjskim. Archipelag wejdzie w skład wyspiarskiego państwa Mauritius.

O decyzji o zrzeczeniu się suwerenności nad wyspami Czagos poinformował minister spraw zagranicznych Zjednoczonego Królestwa David Lammy. Poinformował on, że porozumienie z Mauritiusem zabezpiecza dalsze istnienie brytyjskiej bazy wojskowej na jednej z wysp archipelagu - Diego Garcia, która jest wykorzystywana przez Amerykanów.

„Dzisiejsze porozumienie zabezpiecza tę ważną bazę wojskową na przyszłość. Wzmocni naszą rolę w ochronie globalnego bezpieczeństwa, zamknie wszelkie możliwości wykorzystania Oceanu Indyjskiego jako niebezpiecznego szlaku nielegalnej migracji do Wielkiej Brytanii, a także zagwarantuje nasze długoterminowe relacje z Mauritiusem” - skomentował zawarcie umowy Lammy, którego zacytowała Al Jazeera.

Belgia przekaże Ukrainie trzy samobieżne działa artyleryjskie Caesar. Poinformowała o tym belgijska stacja telewizyjna RTBF, powołując się na biuro minister obrony Ludivine Dedonder. (more…)

Były premier Holandii Mark Rutte od 1 października piastuje urząd Sekretarza Generalnego NATO, zastępując tym samym na stanowisku Jensa Stoltenberga.

We wtorek Mar Rutte objął stanowisko Sekretarza Generalnego NATO. Inauguracja sprawowania urzędu przez polityka miała miejsce w Kwaterze Głównej Sojuszu w Brukseli. Nowy przywódca wraz z  Jenesem Stoltenbergiem,  złożyli wieniec podczas ceremonii pod Pomnikiem Poległych NATO.

Podczas specjalnej sesji Rady Północnoatlantyckiej Jens Stoltenberg formalnie przekazał urząd Sekretarzowi Generalnemu Markowi Rutte. Zaznaczył, że objęcie stanowiska szefa Paktu jest dla niego wielkim zaszczytem. Następnie podziękował przedstawicielom państw sojuszniczych za powierzenie mu odpowiedzialności za kierowanie Sojuszem w nadchodzących latach.

Minister spraw zagranicznych Libanu Abdallah Bu Habib twierdzi, że sekretarz generalny Hezbollahu zabity przez Izraelczyków, był gotowy na rozejm z nimi.

„Zgodził się. Tak, strona libańska się zgodziła” - powiedział Bu Habib odnosząc się do stanowiska swojego państwa wobec Izraela - „Konsultowaliśmy się z Hezbollahem, Berri [przewodniczący libańskiego parlamentu Nabih Berri] konsultował się z Hezbollahem i informowaliśmy przedstawicieli Stanów Zjednoczonych i Francji”. Hezbollah jest partią polityczną wchodzącą w skład koalicją rządzej Libanem.

Jak przypomniała w czwartek agencja informacyjna Interfax, jeszcze pod koniec września minister spraw zagranicznych Francji Jean-Noël Barrot ogłosił na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ, że jego kraj, wraz z USA, pracuje nad formułą rozejmu między Izraelem a Hezbollahem na 21 dni.

Na dworcu w Hamburgu ewakuowano dwóch pasażerów podejrzanych o chorobę wywołaną wirusem powodującym w Afryce groźną chorobę - gorączkę marburską.

Podejrzani o nosicielstwo to student medycyny i jego partnerska. 26-letni przyszły medyk przebywał w Rwandzie, gdzie miał kontakt z pacjentem chorującym z powodu wirusa marburskiego. Na dzień 30 września w tym afrykańskim państwie stwierdzono zakażenie nim u 27 osób. Dziewięć osób zmarło, jak podał portal Nature. Na razie nie wiadomo, czy lekarz i jego dziewczyna faktycznie są nosicielami groźnego wirusa. Ewakuowano ich ponieważ mieli gorączkę.

"Służby ratunkowe w pełnych kombinezonach ochronnych weszły na pokład ICE z Frankfurtu" - podała za "Bildem" Interia. Dwa tory dworca w Hamburgu zostały całkowicie izolowane. Podejrzanego o nosicielstwo i jego partnerkę zabrano pod nadzorem do szpitala w Eppendorf, który specjalizuje się w leczeniu chorób tropikalnych.

Belgijski premier Alexander De Croo wezwał ambasadora Watykanu w Belgii, Franco Coppolę, w czwartek po komentarzach papieża Franciszka na temat aborcji. (more…)

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%