Turcja liczy na to, że szczyt unijny przyniesie reset w jej stosunkach z UE, jednak by tak się stało UE musi przedstawić konkretne propozycje rozwiązania sporu dotyczącego wschodniej części Morza Śródziemnego – oświadczył w poniedziałek rzecznik prezydenta Turcji Ibrahim Kalin.
Kalin stwierdził w wywiadzie dla agencji Reutera, że w wielu państwach członkowskich UE jest chęć porozumienia z Turcją i naprawy relacji podczas zaplanowanego na czwartek i piątek posiedzenia Rady Europejskiej poświęconego m.in. sporowi terytorialnemu między Grecją i Cyprem oraz Turcją wokół podziału wód na wschodzie Morza Śródziemnego.
CZYTAJ TAKŻE: MSZ Turcji: sankcje UE wobec tureckiej firmy to podwójne standardy i stronniczość
Jak pisze Reuters, mimo gróźb objęcia Turcji sankcjami UE, podjęcie takiej decyzji przez Radę Europejską jest mało prawdopodobne. Ankara liczy, że ustalona zostanie data wznowienia rozmów między Grecją i Turcją, zawieszonych w 2016 roku.
Kalin stwierdził, że Turcja chciałaby, by negocjacje dotyczyły nie tylko kwestii wyznaczenia granic wód terytorialnych, ale też przestrzeni powietrznej oraz kwestii komunikacji między wojskami obu krajów.
CZYTAJ TAKŻE: Polscy żołnierze pojadą na misję NATO do Turcji. Komentatorzy nie kryją zdziwienia
Spór w rejonie Morza Śródziemnego zaostrzył się po wysłaniu przez Ankarę w zeszłym miesiącu statku badawczego Oruc Reis w celu zbadania podmorskich złóż surowców surowców w strefie uznanej za grecką sferę ekonomiczną. W ostatnich tygodniach Ankara zaczęła nawet kwestionować przebieg granicy morskiej na Morzu Egejskim. Zdaniem Turcji granice morskie nie powinny uwzględniać greckich wysp, a jedynie stały ląd. Od miesięcy tureckie samoloty wojskowe naruszają przestrzeń powietrzną Grecji.
Konflikt narasta od zeszłego roku kiedy to pod koniec listopada turecki rząd podpisał z Rządem Jedności Narodowej Libii memorandum w sprawie rozgraniczenia stref na Morzu Śródziemnym, które ignoruje prawa Grecji i Cypru. Porozumienie to już jest egzekwowane prze turecką marynarkę wojenną. Tureckie roszczenia w tym rejonie Morza Śródziemnego zostały odrzucone przez Unię Europejską. Bruksela rozważa nawet zastosowanie sankcji wobec Turków.
W poniedziałkowym wywiadzie Kalin wyraził jednak nadzieję, że nadchodzące rozmowy wprowadzą bardziej pozytywną atmosferę między liderami Turcji i Grecji.
CZYTAJ TAKŻE: Azerbejdżan i Armenia kontynuują walki w Górskim Karabachu
Kresy.pl / Reuters.com
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!