Sąd Najwyższy UE rozpatruje sprawę przeciwko Polsce i Republice Czeskiej w związku z rzekomą dyskryminacją obywateli UE niebędących obywatelami tych krajów.

Sąd Najwyższy UE rozpatruje sprawę przeciwko Polsce i Republice Czeskiej, TSUE rozpatruje czy te kraje dyskryminują obywateli UE niebędących obywatelami tych krajów. Według zarzutu, dyskryminacja ma polegać na odmowie prawa do przyłączenia się do lokalnych partii politycznych obywatelom UE spoza Czech i Polski.

Zobacz też: TSUE orzekł w sprawie procedury powoływania sędziów w Polsce

Rzecznik generalny Jean Richard de la Tour z Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał opinię, w której stwierdził, że obowiązujące przepisy w Polsce i Czechach naruszają prawo UE.

Według de la Tour przepisy ograniczają członkostwo w partiach politycznych do własnych obywateli, skutecznie uniemożliwiając innym mieszkającym tam obywatelom UE pełne uczestnictwo w życiu politycznym. Komisja Europejska zakwestionowała tę sytuację jako naruszenie prawa do równego udziału w wyborach lokalnych i europejskich, prawa gwarantowanego wszystkim obywatelom UE niezależnie od państwa członkowskiego zamieszkania.

Opinia Rzecznika Generalnego, która często poprzedza ostateczną decyzję sądu, podkreśla potencjalną sprzeczność z art. 22 Traktatu UE, który stoi na straży zasady niedyskryminacji ze względu na narodowość. Komisja Europejska wszczęła tym samym postępowanie prawne przeciwko Polsce i Czechom przed TSUE.

Choć opinia Rzecznika Generalnego ma wpływ, nie jest ona wiążąca dla TSUE.

Zobacz także: Komisja Europejska skarży Polskę do TSUE w sprawie handlu gazem

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply