USA szacują ukraińskie straty wojnie z Rosją na 190 tys. żołnierzy, z czego co najmniej 70 tys. zginęło, a aż 120 tys. jest rannych – podaje The Economist, powołując się na amerykańskich urzędników.

Magazyn The Economist podał w niedzielę, że podczas trwającej wojny zginęło co najmniej 70 tys. ukraińskich żołnierzy, a 120 jest rannych. Medium powołuje się na dane amerykańskich urzędników.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stwierdził niedawno, że rosyjskie rezerwy są cztery razy większe, ale straty ukraińskie są pięć razy mniejsze.

Pod koniec lata, gazeta The New York Times napisała, że straty strony rosyjskiej sięgają już 300 tys. ludzi, w tym blisko 120 tys. zabitych i 170-180 tys. rannych). Straty strony ukraińskiej oszacowano niecałe 200 tys., w tym około 70 tys. zabitych i od 100 tys. do 120 tysięcy rannych. Zaznaczono, że Ukraina poniosła też znaczne straty rzędu “tysięcy żołnierzy” w pierwszych tygodniach kontrofensywy, kiedy próbowała przebić się przez rosyjskie linie obronne na południu.

Były też problemy z ewakuacją rannych i udzieleniem im pomocy medycznej na polu walki. Ponadto, mimo znacznych strat rosyjskich, Federacja Rosyjska dysponuje łącznie 1,33 mln personelu wojskowego, podczas gdy Ukraina ma ich prawie trzykrotnie mniej – według strony amerykańskiej ok. 500 tys. Informacje te krytycznie skomentowały władze Ukrainy.

Przeczytaj: New York Times: Prawie 500 tys. rannych i zabitych w wojnie rosyjsko-ukraińskiej

economist.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply