Były specjalny przedstawiciel Departamentu Stanu USA na Ukrainie Kurt Volker objął eksponowane stanowiska biznesowe w dwóch przedsiębiorstwach działających w tym kraju.

Jak podał we wtorek portal Liga, spółka BGS Rail poinformowała w swoim komunikacie, że od 1 września br. Kurt Volker jest niezależnym członkiem jej rady dyrektorów. Były amerykański dyplomata będzie także pracował jako doradca przewodniczącego i rady dyrektorów grupy Avia Solutions Group.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

970 PLN    (4.4%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

BGS Rail liczy na to, że zatrudnienie Volkera pomoże jej „osiągnąć sukces w opracowaniu i wdrożeniu planów wzrostu, które zwiększą bezpośrednie inwestycje zagraniczne i stworzą miejsca pracy na ukraińskim rynku”.

Według Ligi BGS Rail jest ukraińską spółką zależną litewskiej firmy Baltic Ground Services (BGS), międzynarodowego dostawcy usług obsługi naziemnej, tankowania samolotów i logistyki ADR, która jest częścią Avia Solutions Group, największej lotniczej grupy biznesowej w Europie Środkowo-Wschodniej z 83 biurami i stacjami produkcyjnymi. BGS Rail udostępnia w leasingu długoterminowym różnie rodzaje wagonów kolejowych przeznaczone do przewozu węgla, rudy, tłucznia, walcówki, drewna, zboża itp. Od sierpnia 2020 roku spółka samodzielnie zarządza również flotą wagonów gondolowych. W 2018 roku BGS otrzymała koncesję na wykonywanie przewozów kolejowych na Ukrainie.

Przypomnijmy, że w latach 2017-2019 Kurt Volker pełnił funkcję specjalnego wysłannika Departamentu Stanu USA na Ukrainę. Jego zadaniem była, cytując za Polską Agencją Prasową, „pomoc rządowi Ukrainy w rozwiązaniu konfliktu ze wspieranymi przez Rosję separatystami”. Ustąpił ze stanowiska we wrześniu ub. roku po tym, jak jego nazwisko zaczęło być wymieniane w sprawie dotyczącej niedoszłego impeachmentu Donalda Trumpa. Według części amerykańskich mediów, w tym CNN, Volker stał się kluczową postacią w sprawie wokół ujawnionej skargi dotyczącej rozmowy telefonicznej Trumpa z Zełenskim. Prezydent USA wyraźnie akcentował w tej rozmowie, że na Ukrainie należy wszcząć śledztwo dotyczące byłego wiceprezydenta USA Joe Bidena i jego syna, co zostało odebrane jako nadużycie władzy dla celów osobistych. Jak poinformowano, Volker zorganizował spotkanie prawnika Trumpa i jego bliskiego doradcy, Rudiego Giulianiego, który był zainteresowany sprawieniem, by Ukraina zajęła się sprawą Joe i Hintera Bidenów, z doradcą Zełenskego. W ten sposób rzekomo próbowano wyłączyć tę sprawę z rozmów oficjalnych.

Volker był przesłuchiwany przez członków Kongresu w związku z procesem impeachmentu Trumpa. W swoich zeznaniach ujawnił, że Trump w jego obecności nie krył negatywnych opinii o Ukrainie. Nazywał ją m.in. „skorumpowanym krajem pełnym +okropnych ludzi+”, którzy mieli próbować go „zniszczyć”. Z kolei zeznający w tej samej sprawie Bill Taylor, Chargé d’Affaires ambasady USA w Kijowie ujawnił, że Volker sugerował współpracownikom prezydenta Zełenskiego, by ukraińskie władze nie ścigały byłego prezydenta Petra Poroszenki.

Kresy.pl / biz.liga.net

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz