Media: specjalny wysłannik rządu USA na Ukrainę rezygnuje

Stacja CNN podała, że Kurt Volker, specjalny wysłannik amerykańskiego rządu na Ukrainę zrezygnował ze stanowiska dzień po ujawnieniu tajnej skargi złożonej przez oficjela-informatora.

Kurt Volker, specjalny wysłannik rządu Stanów Zjednoczonych na Ukrainę zrezygnował ze stanowiska dzień po tym, jak ujawniono raport informatora-sygnalisty, dotyczący m.in. rzekomych prób ukrycia treści rozmowy prezydentem Donaldem Trumpem, a prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Taką informację podała w piątek stacja CNN, powołując się na trzy źródła.

Według części amerykańskich mediów, w tym CNN, Volker stał się kluczową postacią w sprawie wokół ujawnionej skargi dotyczącej lipcowej rozmowy telefonicznej Trumpa z Zełenskim. Prezydent USA wyraźnie akcentował w tej rozmowie, że na Ukrainie należy wszcząć śledztwo dotyczące byłego wiceprezydenta USA Joe Bidena i jego syna, co przez część oficjeli miało zostać potraktowane jako nadużycie władzy dla celów osobistych. Jak poinformowano, Volker zorganizował spotkanie prawnika Trumpa i jego bliskiego doradcy, Rudiego Giulianiego, który był zainteresowany sprawieniem, by Ukraina zajęła się sprawą Joe i Hintera Bidenów, z doradcą Zełenskego. W ten sposób rzekomo próbowano wyłączyć tę sprawę z rozmów oficjalnych.

Przeczytaj: Były ukraiński prokurator generalny: syn Joe Bidena nie naruszył ukraińskiego prawa

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Ta ingerencja uwzględnia m.in. naciskanie na inny kraj, żeby przeprowadzić śledztwo względem jednego z głównych krajowych rywali politycznych prezydenta. Osobisty prawnik prezydenta, Rudolph Giuliani, jest centralną postacią w tych staraniach. Prokurator Generalny Barr również wydaję się być w to zaangażowany” – napisano w skardze.

Wiadomość o rezygnacji Volker pojawiła się zaledwie kilka godzin po tym, jak Komisja Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów USA ogłosiła, że w przyszłym tygodniu zamierza wezwać go na przesłuchanie.

Czytaj także: Spikerka Izby Reprezentantów o rozmowie Trump-Zełenski: w tym jest rosyjski ślad

Kurt Volker pełnił swoją funkcję od lipca 2017 roku. Został wyznaczony na to stanowisko przez poprzedniego szefa amerykańskiej dyplomacji, Rexa Tillersona.

W piątek poinformowano, że list rezygnacyjny złożył też nowy sekretarz Narodowej Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy, Ołeksandr Danyluk. Miało to nastąpił jeszcze przed wylotem Zełenskiego do USA. Prezydent Ukrainy ma zająć się tym po powrocie do kraju.

Jak Trump rozmawiał z Zełenskim

Jak informowaliśmy, w środę zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Biały Dom odtajnił treść lipcowej telefonicznej rozmowy między Donaldem Trumpem a ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Sprawa wzbudziła kontrowersje, bowiem wyciekły informacje, iż Trump domagał się w jej trakcie wszczęcia przez ukraińską prokuraturę postępowania wobec Huntera Bidena, syna byłego wiceprezydenta USA, Joe Bidena ubiegającego się o nominację Partii Demokratycznej do wyborów prezydenckich. 

Opublikowany stenogram pokazuje, że z jednej strony, wbrew doniesieniom medialnym, Trump nie szantażował Zełenskiego, choć z drugiej strony wyraźnie akcentował sprawę Bidena juniora i to, że za sprawą jego ojca na Ukrainie zarzucono śledztwo w tej kwestii. Zełenski zapewniał go, że nowy prokurator generalny otworzy tę sprawę na nowo i zajmie się sprawą kontrowersyjnej spółki, gdzie Hunter Biden był członkiem rady nadzorczej.

„I jeszcze jedno. Dużo mówią o synu Bidena, i że Biden zamknął sprawę karną, a wiele osób chce się o tym dowiedzieć, więc wszystko, co możecie robić pan i prokurator, byłoby świetnie. Biden wszędzie chwali się, że zamknął sprawę, więc jeśli potrafisz to załatwić … To wszystko wydaje mi się okropne” – powiedział Trump. Zełenski odpowiadał, że jest „zaznajomiony z sytuacją” a nowy prokurator generalny Ukrainy będzie „stuprocentowo jego człowiekiem”, który „otworzy nową sprawę we wrześniu”. Prezydent Ukrainy deklarował, że nowy prokurator generalny zajmie się sprawą spółki gazowej, w której radzie nadzorczej zasiadał Hunter Biden. Chodzi o Burisma Holdings, która jest podejrzana o pranie brudnych pieniędzy. „Zajmiemy się tym” – zapewniał Zełenski. Prosił też Trumpa o dodatkowe materiały, które mogłyby posłużyć ukraińskich śledczym.

CNN / Unian/ Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz