Ministrowie spraw wewnętrznych Polski i Litwy omówili mechanizmy związane z zamknięciem wszystkich przejść granicznych z Białorusią. Wcześniej przedstawiciele władz w Wilnie przyznali, że planowane jest zamknięcie dwóch przejść granicznych, co prawdopodobnie jest tylko kwestią czasu.

W sobotę minister spraw wewnętrznych i administracji, Mariusz Kamiński, rozmawiał ze swoją litewską odpowiedniczką – Agnė Bilotaitė. Jak podano w relacji, w ramach konsultacji omówiono między innymi mechanizmy związane z zamknięciem wszystkich przejść granicznych z Białorusią.

Według oficjalnego komunikatu polskiego rządu, szefowie MSW obu państw omówili aktualną sytuację na granicy z Białorusią oraz zasady stałego, bieżącego mechanizmu współpracy między stroną polską, a litewską oraz pozostałymi państwami bałtyckimi.

 

Zaznaczono, że podczas rozmowy ministrowie Kamiński i Bilotaitė uzgodnili też schematy reakcji na pojawiające się obecnie zagrożenia ze strony białoruskiej oraz ewentualne przyszłe prowokacje na pograniczu. Ponadto, omówiono mechanizm, który zostanie zastosowany w przypadku konieczności ewentualnego zamknięcia wszystkich przejść granicznych z Białorusią, skutkując izolacją obecnych właz w Mińsku.

Dodano też, że obie strony podkreśliły dobrą i silną współpracę w zakresie bezpieczeństwa między Polską, a Litwą.

W piątkowym wywiadzie litewski wiceminister spraw wewnętrznych Arnoldas Abramavičius przyznał, że w reakcji na przemieszczenie najemników tzw. Grupy Wagnera na Białoruś ,Litwa planuje zamknięcie w najbliższym czasie dwóch z sześciu przejść granicznych z Białorusią. Chodzi o punkty kontroli granicznej w Twereczu (rejon ignaliński) i Szumsku (rejon wileński, kilkanaście km od Ostrowca). Zdecyduje o tym rząd.

„W najbliższym czasie podjęta zostanie decyzja odnośnie zamknięcia dwóch przejść granicznych. Polska ma obecnie praktycznie jedno takie czynne przejście, my natomiast mamy sześć. Jednym z działań prewencyjnych byłoby zmniejszenie liczby przejść granicznych z sześciu do czterech” –powiedział Abramavičius.

Zdaniem zastępcy naczelnika Służby Ochrony Granicy Państwowej Sauliusa Nekraševičiusa, zamknięcie niektórych przejść granicznych z Białorusią zmniejszyłoby ryzyko zagrożeń. Zaznaczył, że przejścia graniczne w Twereczu i Szumsku mają ograniczone zdolności przepustowe. Tego pierwszego nie mogą przekraczać samochody ciężarowe, zaś przez granicę w Szumsku mogą przejeżdżać wyłącznie pojazdy o wadze do 3,5 tony.

Nekraševičius podkreślił zarazem, że przy podejmowaniu decyzji o zamknięciu kilku przejść granicznych uwzględniane są też decyzje regionalne:

„Przejścia graniczne z Białorusią sąsiednia Polska zamykała nie jednoetapowo. Obecnie mają czynne jedno międzynarodowe drogowe przejście graniczne i trzy-cztery kolejowe przejścia graniczne. Dołączylibyśmy więc do regionalnej decyzji o stosowaniu jednakowych działań”.

Sprawę w piątek skomentował też przewodniczący Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony litewskiego parlamentu, Laurynas Kasčiūnas. Uważa, że w sytuacji, gdy na terytorium białoruskim obecni są „wagnerowcy”, zamknięcie niektórych litewskich przejść granicznych z Białorusią jest tylko kwestią czasu.

Jak pisaliśmy, w czwartek prezydent Republiki Litewskiej, Gitanas Nausėda, w ramach wizyty roboczej w Polsce spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim. Uważa, że Litwa, Łotwa i Polska powinny być przygotowane do ewentualnego zamknięcia granicy z Białorusią, gdyby z powodu działań najemników z Grupy Wagnera sytuacja bezpieczeństwa zaczęła się pogarszać.

Przeczytaj: Morawiecki: gdyby nie ochrona granic, Grupa Wagnera w dwie godziny byłaby już w Warszawie

Czytaj również: Łukaszenko: Polska wpadła w szał przez wagnerowców, a powinna mi dziękować, że ich trzymamy u siebie

W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki twierdził, że oddział wagnerowców w liczbie ponad 100 ludzi przesuwał się w kierunku tzw. przesmyku suwalskiego.

Dodajmy, że w ocenie ukraińskiej straży granicznej, na Białorusi jest ponad 5 tys. wagnerowców.

rmf24.pl / wilnoteka.lt / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply