Informacje o eksploatacji kopalni złota w Sudanie przez podmiot powiązany z firmą najemniczą podał “New York Times”.

Informacje amerykańskiego dziennika przytoczył w poniedziałek portal rp.pl. Według nich tak zwana grupa Wagnera jest obecna na kontynencie afrykańskim od 2017 r. Werbowani przed nią najemnicy mieli operować już w Libii, Mozambiku, Republice Środkowoafrykańskiej, ostatnio także w Mali, którego władze w praktyce wyprosiły ze swojego terytorium kontyngent żołnierzy francuskich.

“New York Times” powołuje się na dokumenty, które mają świadczyć, że spółka należąca do grupy Jewgienija Prigożyna otrzymała od władz koncesję na eksploatację tamtejszych złóż złota. Dokumentację tę mają stanowić uzyskane przez Center for Advanced Defense Studies rosyjskie i sudańskie dokumenty celne, górnicze, firmowe, zapisy lotów oraz informacje od źródeł osobowych.

Jeśli prawdziwe, informacje te świadczą o postępującym zacieśnianiu współpracy sudańsko-rosyjskiej. Władze afrykańskiego państwa jeszcze w 2020 r. zawarły z Rosją umowę o utworzeniu na sudańskim wybrzeżu bazy, z której będzie mogła korzystać rosyjska marynarka wojenna. Zgodnie z jej zapisami w rosyjskiej bazie będą mogły przebywać maksymalnie cztery okręty i do 300 żołnierzy. W bazie będą mogły cumować także okręty z napędem atomowym. Projekt umowy zakłada jej ważność przez 25 lat. Umowa będzie automatycznie przedłużana na 10 lat w przypadku gdy wraz końcem jej obowiązywania żadna ze stron nie zgłosi stanowiska o wyjściu z porozumienia.

Po obaleniu wojskowych władz, w 2021 r. nowy cywilny rząd Sudanu próbował zawiesić wykonanie umowy. Jednak po ponownym przejęciu rządów przez sudańskie wojsko kwestia pozostaje otwarta.

rp.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply