W poniedziałek w wieku 78 lat zmarł Kornel Morawiecki, przywódca „Solidarności Walczącej”, poseł na Sejm i marszałek senior VIII kadencji i ojciec obecnego premiera Mateusza Morawieckiego.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk poinformował we wtorek, że pogrzeb Kornela Morawieckiego będzie miał charakter państwowy. Wiadomo już, że zmarły spocznie na Powązkach Wojskowych w Warszawie.

Dworczyk zaznaczył, że premier był bardzo związany z ojcem i powiedział, iż do czasu pogrzebu szef rządu nie będzie brał udziału w kampanii wyborczej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

– Przez te najbliższe dni w sposób oczywisty pan premier będzie wyłączony z kampanii. Teraz będziemy przygotowywać się do uroczystości pogrzebowych. To będzie oczywiście pogrzeb państwowy – powiedział szef KPRM w rozmowie z portalem WP.pl. – Do czasu pogrzebu premier na pewno nie będzie prowadził kampanii. To jest naturalne, że każdy po śmierci bliskiej osoby skupia się przede wszystkim na sprawach osobistych.

Michał Dworczyk powiedział, że szczegóły pogrzebu zostaną ustalone w najbliższym czasie i wówczas rząd będzie o nich informować. Dodał, że Kornel Morawiecki był „osobą absolutnie wyjątkową, która swoim życiem udowodniła, że można poświęcić niemal wszystko dla służby Polsce”.

Myślę, że jest to jedna z ostatnich takich postaci, która w tak bezkompromisowy sposób walczyła o to, żeby Polska była w pełni suwerennym, niepodległym i demokratycznym krajem, którą żegnamy – uważa szef KPRM.

Kornel Morawiecki został wybrany do Sejmu z list Kukiz’15. Odszedł z niego w kwietniu 2016 roku, zakładając koło, a później partię Wolni i Solidarni, wspierającą rząd Zjednoczonej Prawicy, której program był miejscami mocno lewicowy, m.in. w kwestiach obyczajowych.

Zobacz: Kornel Morawiecki: „nad prawem jest dobro narodu! Prawo, które nie służy narodowi to bezprawie” [+VIDEO]

Często wypowiadał się na temat polskiej polityki wschodniej. Przyznawał, że różni się ze swoim synem – premierem w tych sprawach i spiera się z nim na ten temat. „Uważam, że Polska powinna bardziej zwracać uwagę na polepszenie stosunków z Rosją” – mówił lider WiS. Sugerował też, że Mateusz Morawiecki powinien spotkać się z Władimirem Putinem w ramach normalizacji stosunków z Rosją. Otwarcie kwestionował też zasadność ściągania do Polski na stałe wojsk USA. Tego rodzaju wypowiedzi często spotykały się z mocną krytyką, w tym ze strony mediów przychylnych rządowi jego syna. Zarzucano mu prorosyjskość i insynuowano, że jego poglądy wynikają z powiązań z Rosjanami, przeciwko czemu sam Kornel Morawiecki kategorycznie protestował.

Jednocześnie, w swoich wypowiedziach popierał przyjmowanie migrantów w ramach unijnego mechanizmu relokacji i zapewniał, że jego syn „jest przekonany” do tzw. korytarzy humanitarnych.

Przeczytaj: Kornel Morawiecki do Ukraińców: zburzcie pomniki zbrodniarzy [+VIDEO]

Na kilka dni przed śmiercią, został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego. Przyczyną śmierci był nowotwór trzustki. Już w 2016 roku przyznawał, że ma problemy ze zdrowiem i otwarcie powątpiewał, czy „da nawet radę wytrwać do końca kadencji”.

wp.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz