Szczyt klimatyczny zakończył się fiaskiem

Szczyt klimatyczny COP25 w Madrycie zakończył się w niedzielę bez podjęcia konkretnych decyzji. Zaznaczono jedynie „naglącą potrzebę” walki z globalnym ociepleniem.

Kluczowym tematem rozmów było wdrożenie w życie artykułu 6 porozumień paryskich z 2015 r., czyli ustalenie systemu handlu emisjami CO2. Większość reguł wynikających z porozumień zostało bowiem opracowanych rok wcześniej na szczycie w Katowicach.

Czytaj także: Korespondentka RMF: nie ma stałego wyłączenia Polski ws. neutralności klimatycznej do 2050 r.

Uczestnikom wydarzenia nie udało się jednak osiągnąć porozumienia. Według Catherine Abreu z Climate Action Network w ostatecznym protokole zanotowano jedynie wezwanie do podjęcia „pilnych działań” w celu walki z globalnym ociepleniem. Porozumienia paryskie zakładają ograniczenie wzrostu globalnej temperatury „do +2 st. C, a nawet +1,5 st. C”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Teraz wszystkie państwa będą musiały samodzielnie opracować „nowe koncepcje klimatyczne” przed kolejnym szczytem, który odbędzie się za rok w Glasgow. Zdaniem Abreu jest to koniecznie, ponieważ przy zachowaniu obecnych emisji dwutlenku węgla do końca wieku globalna temperatura może się zwiększyć o ponad 3 st. C.

Swojego rozczarowania nie krył także sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. „Straciliśmy kolejną okazję do walki z kryzysem klimatycznym. Nie wykazaliśmy wystarczających ambicji w tym zakresie” – powiedział. Guterres twierdzi jednak, że jest zdeterminowany do dalszego działania. Jego zdaniem wszystkie kraje w 2020 r. powinny określić, co zamierzają zrobić, aby osiągnąć neutralność węglową w 2050 r.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Francuska agencja prasowa (AFP) podała, że głównymi przeciwnikami osiągnięcia porozumienia były Chiny i Indie. Państwa te nie chcą podejmować zobowiązań w kwestiach klimatycznych, ale jednocześnie zarzucają krajom rozwiniętym brak udzielenia obiecanej pomocy finansowej krajom rozwijającym się. Według AFP oponowały także Arabia Saudyjska, Brazylia i Australia.

Porozumienia paryskie z 2015 r. jako cel minimum określiły powstrzymanie wzrostu globalnej średniej temperatury do 2 st. C do 2050 r. Aby jednak go zrealizować, konieczne jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych na całym świecie.

Czytaj także: USA rozpoczęły proces wycofywania się z paryskiego porozumienia klimatycznego

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / forsal.pl / theguardian.com
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz