Administracja Stanów Zjednoczonych jednostronnie ogłosiła w sobotę wieczorem, że sankcje ONZ przeciwko Iranowi ponownie wchodzą w życie. Zapowiedziały także kary dla tych, którzy je naruszają. W niedzielę prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył, że kraj “nie ugnie się pod presją USA”.

Dziś Stany Zjednoczone z zadowoleniem przyjmują powrót praktycznie wszystkich wcześniej wstrzymanych sankcji ONZ przeciwko Islamskiej Republice Iranu – oświadczył sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że kraj “nie ugnie się pod presją USA”. Była to odpowiedź na sobotnią deklarację szefa amerykańskiej dyplomacji.

“Dzisiejszy powrót sankcji jest krokiem w kierunku międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa” – dodał Pompeo.

“W najbliższych dniach Stany Zjednoczone ogłoszą szereg dodatkowych środków w celu wzmocnienia realizacji sankcji ONZ” – zadeklarował sekretarz stanu USA. Podkreślił, że środki będą miały na celu skłonienie państw do przestrzegania sankcji – podaje agencja “Reuters”.

USA jest jedynym krajem, który uważa, że są one w mocy.

Nałożone na Iran ograniczenia zostały zakwestionowane m.in. przez Chiny, Rosję i europejskich sojuszników USA.

“Jakakolwiek decyzja lub działanie podjęte w celu ponownego wprowadzenia (sankcji) nie będzie miało skutków prawnych” – oświadczyły Francja, Wielka Brytania i Niemcy we wspólnym oświadczeniu, które zostało przesłane do Rady Bezpieczeństwa ONZ. Dotarła do niego agencja AFP.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Do komunikatu dyplomacji USA odniósł się w niedzielę prezydent Iranu Hasan Rowhani. Oświadczył, że Iran “nie ugnie się pod presją USA”.

“Ameryka zbliża się do pewnej klęski w swoich posunięciach w sprawie sankcji. Stoi przed obliczem porażki i negatywnej odpowiedzi ze strony społeczności międzynarodowej” – powiedział Rowhani.

Wcześniej sprawę sankcji skomentował sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Wykluczył on procedowanie przez ONZ amerykańskiego wniosku o przywrócenie restrykcji względem Iranu z powodu “prawnych niejasności”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Stany Zjednoczone nakładają kolejne sankcje na Iran

Administracji Donalda Trumpa nie udało się w połowie sierpnia doprowadzić do przedłużenia przez Radę Bezpieczeństwa ONZ embarga na dostawy broni dla Iranu. Wygasa ono w październiku. Wówczas Mike Pompeo oskarżył Francję, Wielką Brytanię i Niemcy o “stanie po stronie irańskich Ajatollahów”.

W 2015 roku zniesione zostały sankcje wobec Iranu. Było to spowodowane podpisaniem przez kraj międzynarodowego porozumienia przeciw rozprzestrzenianiu broni jądrowej. W 2018 roku Stany Zjednoczone jednostronnie wycofały się z paktu, ponieważ Donald Trump uznał je za niewystarczające.

Zobacz także: Iran całkowicie odstąpił od porozumienia nuklearnego

reuters.com / twitter.com / pap / afp.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply