Z nowego raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych wynika, że w 2022 r. zmarnowano około 19 proc. całości żywności wyprodukowanej na świecie.

Opublikowany w środę raport Programu Ochrony Środowiska ONZ dotyczący wskaźnika marnowania żywności zawiera dane świadczące, iż w 2022 r. zmarnowano na świecie żywność o masie 1,05 miliarda ton. Sytuacja nie polepsza się, bowiem w analogicznym raporcie za rok 2021 r. szacowano marnotrawstwo żywności na 17 proc. globalnej produkcji żywności, podał w czwartek portal AfricaNews.

Współautorami raportu są UNEP oraz międzynarodowa organizacja charytatywna dotycząca odpadów i zasobów (WRAP). Naukowcy przeanalizowali dane krajowe dotyczące gospodarstw domowych, usług gastronomicznych i sprzedawców detalicznych. Odkryli, że każda osoba marnuje przeciętnie około 79 kilogramów żywności rocznie, co odpowiada co najmniej 1 miliardowi posiłków marnowanych codziennie na całym świecie.

Większość zmarnowanej żywności – 60 proc. – przypada na gospodarstwa domowe. Około 28 proc. pochodziło z instytucji usług gastronomicznych lub restauracji, a około 12 proc. przypadło na sprzedawców detalicznych.

Raport został opublikowany w czasie, gdy 783 miliony ludzi na całym świecie boryka się z chronicznym głodem, a wiele miejsc staje w obliczu pogłębiającego się kryzysu żywnościowego. Wojna między Izraelem a Hamasem oraz przemoc na Haiti pogorszyły kryzys w tych regionach. Eksperci twierdzą, że klęska głodu w Strefie Gazy jest bardzo prawdopodobna, a w ogarniętym wojną domową Jemenie trwa od lat.

Marnotrawienie żywności stanowi problem ogólnoświatowy ze względu na skutki produkcji dla środowiska, w tym straty ziemi i wody niezbędne do uprawy roślin i zwierząt, produkty z których zostaną następnie zmarnowane. Od lat powierzchnia uprawnych ziem na świecie, na skutek ich bardzo intensywnej uprawy, a w tym jałowienia na skutek sztucznego nawadniania, maleje.

Według Africa News Straty i marnotrawstwo żywności generują od 8 do 10 procent globalnych emisji gazów cieplarnianych. Gdyby wynik ten przypadał na jeden kraj, zajmowałby on trzecie miejsce po wzglęem emicji takich gazów po Chinach i USA.

africanews.com/kresy.pl

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply