Litewskie władze zapewniają, że rolnicy z Polski zostaną wpuszczeni na Litwę, żeby mogli uprawiać swoją ziemię. Jak twierdzą, za opóźnienie w tej sprawie odpowiada strona polska.

Jak podaje portal L24.lt, ponad stu rolników z Polski, Polaków i Litwinów z okolic Puńska, od blisko miesiąca nie może wjechać na Litwę, by pracować na swojej ziemi. Nie mogą tego zrobić z powodu restrykcji w ramach kwarantanny, zakazujących im wjazdu do Republiki Litewskiej.

Litewskie władze zapewniają, że rolnicy z Polski zostaną wpuszczeni, ale twierdzi, że proces ten utknął po polskiej stronie. Doradca litewskiego ministra rolnictwa Giedrė Pupšytė powiedział, że początkowo postanowiono nie wpuszczać polskich rolników na Litwę ze względu na kwarantannę, jednak z uwagi na mnóstwo wniosków decyzja w tej sprawie ma być zmieniona.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

– To nie wina ministerstwa, że proces ten zbyt długo trwa – mówi Pupšytė, cytowany przez BNS. – Polskim przedstawicielom zajęło dużo czasu zebrać te dokumenty: kto dokładnie chce przybyć, gdzie jest ich ziemia, przedstawić dokładne dokumenty. Ta decyzja jest opóźniana tylko przez stronę polską. Zwróciliśmy się po informację i natychmiast po jej otrzymaniu będziemy w stanie rozwiązać ten problem w ciągu kilku dni.

Pupšytė dodał też, że na terytorium Litwy będą mogli wjechać rolnicy z Polski posiadający umowę dzierżawy albo dokumenty potwierdzające własność. Litewski rząd podejmie decyzję w sprawie procedury ich wjazdu po otrzymaniu dokumentów. Gdyby nie mogli wjechać w drodze wyjątku, to zgodnie z obowiązującym trybem musieliby zostać poddani dwutygodniowej kwarantannie.

W ubiegłym tygodniu przewodniczący litewskiej Izby Rolnej Arūnas Svitojus powiedział, że w polskim Puńsku mieszka ponad stu Litwinów i Polaków, którzy od lat mają ziemię na Litwie, ale przez obostrzenia wynikające z epidemii koronawirusa od niemal miesiąca nie mogą jej uprawiać.

Czytaj także: Polskę czeka rekordowa susza

Zobacz: Litwa zaczyna „odmrażać” gospodarkę, ale eksperci prognozują poważną recesję

L24.lt / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz