Na stronie internetowej The Jerusalem Post w czwartek ukazał się artykuł nazywający atak na ambasadora RP w Izraelu „odosobnionym incydentem” i oskarżający Mateusza Morawieckiego o „podsycanie antysemityzmu” w Polsce.

W artykule pt. „Haniebne przepisywanie”, będącym redakcyjnym stanowiskiem The Jerusalem Post, przypomniano kontrowersje wokół słów Binjamina Netanjahu zarzucającego Polakom „kolaborację z nazistami” oraz p.o. ministra spraw zagranicznych Izraela Israela Katza mówiącego o „wyssaniu antysemityzmu z mlekiem matki” przez Polaków, zakończone odwołaniem przez Mateusza Morawieckiego udziału w szczycie V4+Izrael. Według izraelskiej gazety ostatnimi akcentami kryzysu na linii Warszawa-Tel Awiw było odwołanie warszawskiej wizyty delegacji z Izraela, która zamierzała prowadzić rozmowy nt. roszczeń z tytułu mienia ofiar Holokaustu, oraz atak na ambasadora RP w Izraelu Marka Magierowskiego. Jerusalem Post nazwał atak „nieakceptowalnym” i wyraził nadzieję, że sprawca zostanie ukarany.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Atak był jednak odosobnionym incydentem. Niestety to, co dzieje się w Polsce, nie jest incydentalne. Rząd organizuje systematyczne wybielanie historii. Chociaż prawdą jest, że Polska jako państwo lub naród polski nie współpracowały z nazistami, niektórzy Polacy współpracowali, motywowani antysemityzmem, który niestety wciąż istnieje w wielu częściach tego kraju. – napisało Jerusalem Post.

Izraelska gazeta zarzuciła Warszawie, że próbuje „przepisywać” historię Holokaustu „obrażając pamięć nie tylko ofiar, ale także ocalonych, także tych z Polski”. Jerusalem Post przypomniało w tym kontekście spór o „restytucję własności żydowskiej”.

Premier Mateusz Morawiecki, prawicowy nacjonalista, powiedział, że Polska nie zrekompensuje Żydom mienia utraconego podczas II wojny światowej – napisała gazeta przypominając, że Yair Lapid nazwał to stanowisko dowodem na to, że „antysemickie siły podnoszą w Polsce głowę”. – Rozumiemy, że Polska zmierza do wyborów i że dla polityków takich jak Morawiecki zgoda na rekompensaty dla żydowskich ofiar nazistów i ich współpracowników sprawia, że słabnie on w oczach skrajnie prawicowych wyborców. Ale to jest niewybaczalne – i Morawiecki musi wiedzieć, że to, co robi, wzmocni antysemityzm i doprowadzi do większej nienawiści do Żydów i państwa Izrael w całym jego kraju i w Europie. – uważa redakcja Jerusalem Post.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Gazeta wyraziła przekonanie, że Izrael musi przeciwstawić się „przepisywaniu historii” Żydów i nie może milczeć wobec „skandalicznej i rażącej próby uniknięcia odpowiedzialności za zbrodnie przeszłości”, za jaką najwyraźniej uważa odmowę zaspokojenia żydowskich roszczeń. Morawiecki musi zostać pociągnięty do odpowiedzialności – kończy swój artykuł izraelska gazeta.

Kresy.pl / The Jerusalem Post

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    zefir :

    The Jeruzalem Post w swym matactwie winno się zamknąć,gdyż podobnie jak Izrael i jego władze nie mają legitymacji prawnej by Polaków i ich władze oskarżać za niemieckie(nie nazistowskie) zbrodnie holokaustu. W czasie Holokaustu państwa Izrael nie było.

  2. Avatar
    dexter1504 :

    IPN powinien jak najszybciej zdygitalizować zasoby i przetłumaczyć na j. angielski. Cały świat powinien móc zapoznać się z haniebną rolą zydów w czasie II wojny światowej. Jak witali w 39 roku radzieckie czołgi i jak witali bramami powitalnymi wojska niemieckie . Jak tam dr. Mengele żydki??? Ilu was ten żyd wymordował?