Słowacja utrzymała jednostronny zakaz importu zboża z Ukrainy. Słowackie władze podkreślają, że musi ono spełniać takie same warunki jak zboże z innych krajów Unii Europejskiej.

O decyzji słowackich władz poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Słowacji Richard Takács podczas dwustronnego spotkania z unijnym komisarzem ds. Rolnictwa Januszem Wojciechowskim, które miało miejsce podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w Brukseli.

“Słowacja w pełni popiera tranzyt produktów rolnych z Ukrainy do krajów trzecich poprzez korytarze solidarności. Rzeczywistość jest jednak taka, że ​​znaczna część tych towarów pozostaje na wspólnym rynku UE i stanowi tym samym konkurencję cenową dla słowackich rolników eksportujących zboże do UE” – oświadczył Takács, cytowany przez portal Ukro Agro Consult.

Słowacki minister podkreślił, że jego kraj uprawia zboża na około 500 tysiącach hektarów, co stanowi około jednej trzeciej całkowitej powierzchni uprawnej Republiki Słowackiej. Jak dodał, dlatego ważne jest, aby kraj utrzymał ten poziom produkcji.

“Utrata tych producentów doprowadzi do upadku słowackiego sektora rolnego (…) Dopóki takie rozwiązanie nie zostanie znalezione na poziomie UE, przyjęty na szczeblu krajowym zakaz importu produktów rolnych z Ukrainy na rynek słowacki będzie obowiązywał” – zadeklarował.

Przeczytaj: Słowaccy przewoźnicy grożą zablokowaniem od piątku granicy z Ukrainą

Ze swojej strony komisarz europejski, Janusz Wojciechowski, zapewnił Takácsa, że ​​Komisja Europejska zwraca uwagę na problemy słowackiego sektora rolnego, ale nie uważa jednostronnych działań, które Słowacja planuje wdrożyć, za idealne. Komisja Europejska jest jednak gotowa szukać konstruktywnego ogólnoeuropejskiego rozwiązania kwestii importu ukraińskich produktów rolnych – zadeklarował komisarz.

Takács oświadczył też, że Słowacja sceptycznie ocenia  przyszłe przystąpienie Ukrainy do UE. “Ukraina musi spełniać takie same warunki jak inne państwa UE, w przeciwnym razie będzie traktowana tak samo jak inne kraje trzecie” – podkreślił. Zwrócił uwagę na przyszłą potrzebę określenia i redystrybucji wsparcia dla Wspólnej Polityki Rolnej UE, biorąc pod uwagę wielkość ukraińskiego rolnictwa.

Zobacz także: Firmy importujące zboże z Ukrainy. Ministerstwo w końcu publikuje listę, ale bez szczegółów

ukragroconsult.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply