Łotwa przywróci obowiązkową służbę wojskową – zapowiedział we wtorek minister obrony Artis Pabriks. Decyzja jest związana z narastającymi napięciami w stosunkach z Rosją i jej inwazją na Ukrainę. Łotewski minister ogłosił także projekt budowy bazy wojskowej w pobliżu miasta Jekabpils (południowo wschodnia Łotwa) niedaleko granicy z Rosją.

Obecny system obronny Łotwy wyczerpał swoje możliwości. Ponadto nie mamy żadnych powodów aby sądzić, że Rosja zmieni swoje postępowanie – oświadczył we wtorek Artis Pabriks, cytowany przez portal Defense Post.

Po przystąpieniu do NATO Łotwa zrezygnowała z obowiązkowej służby wojskowej. Od 2007 r. armia kraju składa się z żołnierzy zawodowych i ochotników Gwardii Narodowej, którzy okresowo pełnią służbę w piechocie.

Łotewskie siły zbrojne liczą obecnie jedynie ok. 7500 żołnierzy w służbie czynnej i członków Gwardii Narodowej wspieranych przez ok. 1500 żołnierzy NATO.

Pabriks zapowiedział, że obowiązkowa służba wojskowa zostanie przywrócona w 2023 roku. Będzie dotyczyć wyłącznie mężczyzn.

Łotewski minister ogłosił także projekt budowy bazy wojskowej w pobliżu miasta Jekabpils (południowo wschodnia Łotwa) niedaleko granicy z Rosją. Podkreślił, że będzie bliżej tej granicy niż obecna baza Adazi.

Zobacz także: Nausėda i Scholz za zwiększeniem liczby żołnierzy NATO w krajach bałtyckich

Przypomnijmy, że w dokumencie uzgodnionym przez przywódców państw NATO na ubiegłotygodniowym szczycie w Madrycie Rosję nazwano „najważniejszym i bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa sojuszników oraz dla pokoju i stabilności w obszarze euroatlantyckim”.

Uczestnicy szczytu w Madrycie „w najostrzejszych słowach” potępili rosyjską inwazję na Ukrainę. „To rażące naruszenie prawa międzynarodowego. Przerażające okrucieństwo Rosji spowodowało ogromne ludzkie cierpienie i masowe przesiedlenia, nieproporcjonalnie dotykające kobiety i dzieci. Rosja ponosi pełną odpowiedzialność za tę humanitarną katastrofę” – oświadczyli przywódcy państw NATO. Rosję wezwano do natychmiastowego przerwania wojny i wycofania się z Ukrainy, a Białoruś do zakończenia swojego współudziału w wojnie. „Sojusznicy ściśle współpracują, aby wesprzeć międzynarodowe wysiłki na rzecz umożliwienia eksportu ukraińskiego zboża i złagodzenia światowego kryzysu żywnościowego” – stwierdzili także natowscy liderzy.

Na szczycie NATO uzgodniło długoterminowy pakiet wsparcia dla Ukrainy, oprócz miliardów dolarów już zadeklarowanych w postaci broni i wsparcia finansowego.

Zobacz także: Stoltenberg zapewnił Estonię, że Rosja nie będzie w stanie zdobyć Tallina

Informowaliśmy, że we wtorek rozpoczął się formalnie proces ratyfikacji członkostwa Szwecji i Finlandii w Sojuszu Północnoatlantyckim. Szefowie MSZ Szwecji i Finlandii podkreślili, że to historyczny moment dla ich krajów. Oba kraje starające się o członkostwo w NATO będą mogły brać udział w naradach NATO na prawach obserwatorów (bez prawa głosu).

Zobacz także: Zmiana w NATO. Nowy dowódca połączonych sił zbrojnych w Europie

thedefensepost.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply