Estonia chce przekazać Ukrainie amunicję kasetową

Według portalu ERR, Estonia zamierza spełnić prośbę Ukrainy o dostawę amunicji kasetowej. Do konwencji o zakazie i nierozprzestrzenianiu tego typu amunicji przystąpiło ponad 100 krajów świata, ale nie ma wśród nich Estonii i Ukrainy.

Jak poinformował w czwartek portal ERR, Estonia zamierza przekazać Siłom Zbrojnym Ukrainy amunicję kasetową, ale wymaga to zgody Niemiec, które są producentem tych pocisków. Minister obrony Hanno Pevkur zasadniczo potwierdził informacje.

“Estonia zdecydowała się dostarczyć Ukrainie amunicję artyleryjską kalibru 155 mm. Nie uważam za konieczne mówić o szczegółach umów między siłami zbrojnymi Estonii i Ukrainy, w szczególności o ilości i nomenklaturze amunicji. Jeśli dostarczamy Ukrainie amunicję kasetową, nie widzę tu żadnych problemów, ponieważ obie strony wojujące już używają takiej amunicji na terytorium Ukrainy” – powiedział Pevkur.

Rosja i Ukraina należą do stosunkowo nielicznej grupy krajów, które nie przystąpiły do międzynarodowej konwencji o zakazie używania i transferu amunicji kasetowej, która obowiązuje od prawie 15 lat. Porozumienia nie podpisały też np. Stany Zjednoczone, Chiny, Izrael, Estonia. Estońskie Siły Zbrojne dysponują taką amunicją od lat 90.

“Pocisk kasetowy to pojemnik, z którego podczas eksplozji wylatują 63 małe granaty, które są w stanie np. przebić pancerz BWP. Plusem jest też to, że promień rażenia jest dość duży Ale jest to mało celna i powiedzmy kapryśna broń – jest skuteczna tylko wtedy, gdy jest używana na zupełnie płaskim terenie, pociski nie powinny spadać na podmokłą lub pokrytą śniegiem powierzchnię” – powiedział ppłk Kaarel Mäesalu, szef Departament Sił Obronnych Estonii

Amunicja kasetowa jest uważana za szczególnie niebezpieczną dla ludności cywilnej, choćby dlatego, że niewybuchy zamieniają się w miny i mogą zabić lub okaleczyć przypadkowych ludzi. Niemniej jednak, jak już wspomniano, na Ukrainie jest wiele przypadków użycia takiej broni zarówno przeciwko siłom wroga, jak i przeciwko ludności cywilnej.

“Użycie takich pocisków i bomb na terenach gęsto zaludnionych jest zabronione, ale tak właśnie zrobili Rosjanie na przykład w Charkowie. Ale z drugiej strony użycie takiej amunicji do stłumienia sił wroga na terenach otwartych może być w pełni uzasadnione, ponieważ te siły zbrojne są uzasadnionymi celami ataków” – powiedział René Värk, profesor prawa międzynarodowego na Uniwersytecie w Tallinie.

Zobacz też: Foreign Policy: Turcja dostarcza Ukrainie amunicję kasetową

Niemcy, od których zgody zależy teraz możliwość dostaw amunicji kasetowej z Estonii na Ukrainę, same odmówiły produkcji i użycia takich pocisków. Zdaniem Värka ta okoliczność może skomplikować odpowiednie negocjacje między ministerstwami obrony Estonii i Niemiec.

Zobacz też: CNN: Administracja Bidena rozważa dostarczenie amunicji kasetowej Ukrainie

Kresy.pl/ERR

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply