Prezydent USA Joe Biden otrzymał gwarancje bezpieczeństwa przed wyjazdem na Ukrainę, twierdzi były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew, nie precyzując, kto dał amerykańskiemu przywódcy te gwarancje.

Według byłego prezydenta Rosji, Dmitrija Miedwiediewa, prezydent USA Joe Biden otrzymał gwarancje bezpieczeństwa przed wyjazdem na Ukrainę – przekazała w poniedziałek rosyjska, państwowa agencja prasowa Tass.

„Biden, otrzymawszy wcześniej gwarancje bezpieczeństwa, w końcu udał się do Kijowa. Obiecał wiele broni i przysięgał wierność neonazistowskiemu reżimowi aż po grób” – napisał Miedwiediew na swoim kanale Telegram. „I oczywiście były wzajemne zaklęcia zwycięstwa, które nadejdzie wraz z nową bronią i odważnymi ludźmi”.

W poniedziałek Joe Biden odwiedził Kijów. Media piszą o „nieoczekiwanej wizycie”. Wcześniej na całej Ukrainie został ogłoszony alarm przeciwlotniczy. Prezydent USA Joe Biden skomentował swoją wizytę na Twitterze. „W związku ze zbliżającą się rocznicą brutalnej inwazji Rosji na Ukrainę, jestem dziś w Kijowie, aby spotkać się z prezydentem Zełenskim i potwierdzić nasze niezachwiane zaangażowanie w demokrację, suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy” – napisał.

To pierwsza podróż prezydenta USA na Ukrainę od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji.

Joe Biden spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Zapowiedział kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 500 milionów dolarów, a także dodatkowe sankcje na Rosję.

Zadeklarował, że USA pozostaną u boku Ukrainy tak długo, jak będzie trzeba.

We wtorek Biden odwiedzi Polskę. Spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą. Z kolei w środę weźmie udział w szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki.

Biden oświadczył w poniedziałek: „Kijów skradł część mojego serca”. W czasie wizyty w ukraińskiej stolicy przypomniał telefoniczną rozmowę sprzed roku, którą odbył z Wołodymyrem Zełenskim. „Powiedział pan, że słyszy echo eksplozji, nigdy tego nie zapomnę. Kiedy zapytałem, co mogę dla pana zrobić, jak pomóc. Pamiętam doskonale, co pan powiedział: 'niech pan zbierze przywódców świata, poprosi ich, aby wsparli Ukrainę'” – powiedział.

Kresy.pl/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz