Sejm na wniosek PiS odrzucił w pierwszym czytaniu projekt Kukiz’15 przewidujący podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 451 zł. Czyli takiej, która teraz przysługuje posłom i senatorom.

W piątkowym głosowaniu wzięło udział 423 posłów. Za odrzuceniem projektu głosowało 221 posłów, przeciw było 178, a 24 wstrzymało się od głosu.

Pierwsze czytanie projektu Kukiz’15, dotyczącego nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odbyło się w czwartek w Sejmie. Poseł Jakub Kulesza odczytywał go praktycznie na pustej sali plenarnej.

Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 451 zł oznaczałoby, że podatek można byłoby pomniejszyć o 5 481,18 zł. Jak tłumaczył Kulesza, reprezentujący autorów projektu, ponad 80 proc. obywateli nie ufa politykom, a 90 proc. popiera podniesienie kwoty wolnej od podatku. Jego zdaniem, nie można tolerować dualizmu prawnego – sytuacji, gdy inne przepisy obowiązują ogół obywateli, a inne dotyczą „nadzwyczajnej kasty parlamentarzystów”.

Przeczytaj: Kukiz’15 chce 10 razy wyższej kwoty wolnej od podatku – jak dla parlamentarzystów

Wniosek o odrzucenie projektu złożył Tadeusz Cymański z PiS, zarzucając jego autorom manipulację i uprawianie propagandy. Zarzucił K’15, że ich projekt jest „całkowicie nierealny” i „całkowicie odlotowy”, a jego faktycznym celem jest zbicie kapitału politycznego „na dyskredytowaniu własnego parlamentu”. Zaznaczył przy tym, że przepisy zwalniają z podatku nie tylko diety poselskie i senatorskie, ale także diety dziesiątków tysięcy osób w gminach, samorządach i sejmikach.

Krytycznie do projektu ustosunkowała się również Nowoczesna. Posłanka Paulina Hennig-Kloska oświadczyła, że proponowana zmiana spowodowałaby w rzeczywistości podniesienie posłom kwoty wolnej do 60 tys. 902 zł. W głosowaniu większość posłów tej partii wstrzymało się od głosu.

Z kolei wiceminister finansów Paweł Gruza, wcześniej m.in. ekspert Fundacji Republikańskiej i współautor programu „Polska bez PIT” przedstawił wyliczenia, według których zmiana kosztowałaby finanse publiczne 71 mld zł. W jego ocenie projekt K’15 doprowadziłby do „destrukcji finansów publicznych”. Podkreślił, że skoro rząd niebawem zajmie się podwyższeniem kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł, to procedowanie omawianego projektu nie ma większego sensu.

W uzasadnieniu do projektu napisano, że politycy mają niemal dziesięciokrotnie wyższą kwotę wolną od pozostałych obywateli, zaś projekt zmierza do zniesienia tego uprzywilejowania. Podano, że miesięczny dochód większości posłów i senatorów składa się z dwóch elementów. Pierwszy to uposażenie poselskie w wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu (9 892,30 zł brutto), przysługującego tzw. posłom zawodowym. Drugi, to dieta poselska w wysokości 2 473,08 zł miesięcznie, która przysługuje każdemu posłowi.

Zaznaczono, że uposażenie poselskie jest opodatkowane na zasadach ogólnych, czyli korzysta z kwoty wolnej w wysokości 3091 zł. Natomiast dieta poselska jest do kwoty 2 tys. 280 zł miesięcznie wolna od podatku dochodowego. Stąd w praktyce, wynagrodzenie posła jest wolne od podatku do kwoty 30 451 zł w skali roku.

PAP / forsal.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz