Posłowie Kukiz’15 zapowiedzieli złożenie w Sejmie projektu ustawy ws. podwyższenia kwoty wolnej od podatku dla wszystkich obywateli z 3091 zł do takiej, jaką mają posłowie i senatorowie – czyli 30 451 zł.

Posłowie Kukiz’15 chcą, żeby kwota wolna od podatku dla wszystkich obywateli została podniesiona z 3091 zł do 30 451 zł. Czyli do takiej wysokości, jaką mają posłowie i senatorowie.

– Posłowie i senatorowie troszkę odlecieli – zapewnili sobie kwotę wolną od podatku 10 razy wyższą niż ma przeciętny obywatel, mianowicie na poziomie 30 tys. 451 zł. My dzisiaj składamy projekt przewidujący podwyższenie kwoty wolnej dla pozostałych obywateli właśnie do 30 tys. 451 zł, z 3 tys. 091 zł jak ma większość powiedział dziennikarzom wicemarszałek Sejmu z ramienia Kukiz’15, Stanisław Tyszka.

Jak uważa, to, że politycy zapewniają sobie nieopodatkowaną dietę poselską jest szczytem partiokracji i bezczelności. Ponieważ w ten sposób zwiększają sobie nieopodatkowany dochód. Podczas gdy „pozostała część obywateli ma najniższą w Europie kwotę wolną od podatku”.

Z kolei rzecznik klubu Kukiz’15 Jakub Kulesza zaznaczył, że ze względu na brak waloryzacji kwoty wolnej, Polakom każdego roku zwiększa się podatki z tytułu pracy.

– Ta kwota wolna od podatku stała się już symbolem niespełnionych obietnic wyborczych. Obiecywała nam pani premier Beata Szydło, obiecywał nam prezydent Andrzej Duda, że wreszcie kwota zwolnienia z podatku dochodowego zostanie nam podniesiona – mówił Kulesza.

PiS zamroził kwotę i projekt

Poseł zaznaczył, ze kwota wolna od podatku jest zamrożona od 2008 roku, co powoduje, że „stosunkowo coraz więcej wypracowanej przez siebie pensji oddajemy urzędom skarbowym” i państwu.

Kulesza podkreślił też, że pierwszy projekt w tej sprawie złożony przez klub Kukiz’ 15 został „zamrożony”. – Ani PiS ani żadna inna partia nie chce naszego projektu poprzeć. Przyzwyczaili się do przywilejów – uważa. Obecny projekt ma natomiast bardziej obywatelski charakter.

– Chcemy zrównać zwykłych obywateli w prawach z posłami. Chcemy zwiększyć ich kwotę wolną od podatku do poziomu 30 tys. złotych. Będzie to oznaczało ogromne podwyżki, realne podwyżki poprzez realne zmniejszenie opodatkowania pracy – zaznaczył poseł Kukiz’15.

Zaprezentowany w poniedziałek projekt jest kolejną inicjatywą w ramach „Poniedziałków Wolności”. Czyli akcji klubu Kukiz’15 ws. wolnościowych projektów ustaw.

15 listopada ub. roku Sejm głosami Prawa i Sprawiedliwości przegłosował pozostawienie kwoty wolnej od podatku w niezmienionej wysokości. Ustawa w tej sprawie był odpowiedzią na wcześniejszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego. TK stwierdził, że brak waloryzacji kwoty wolnej od podatku jest niezgodny z konstytucją. Dając czas na zmianę prawa do 1 grudnia 2016 roku.

Przyjęta przez posłów PiS ustawa pozostawiła dotychczasową kwotę wolna (3 tys. zł) w 2016 i 2017 roku na tym samym poziomie. Jeszcze w kwietniu ub. roku Ministerstwo Finansów zapowiadało, że będzie podnosiło kwotę wolną o 1000 złotych rocznie. Sejm odrzucił poprawkę klubu Kukiz’15 podnoszącą kwotę wolną do 6500 złotych.

W komentarzu dla Kresów.pl poseł Marek Jakubiak (Kukiz’15, Endecja) powiedział, że PiS nie podnosząc kwoty wolnej od podatku nie respektuje konstytucji . Z kolei zdaniem posła Tomasza Rzymkowskiego, kwota wolna powinna wynosić co najmniej 8 tys. zł.

bankier.pl / rp.pl / PAP / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz