W Brzegu powstanie Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów. MKDNiS ma je współfinansować

W budynku dawnego Gimnasium Illustre w Brzegu powstanie Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów. Wojewoda opolski podpisał decyzję o przekazaniu zabytkowego budynku na ten cel. Przedsięwzięcie ma współfinansować resort kultury i dziedzictwa narodowego.

Jak poinformowano w środę na oficjalnej stronie internetowej polskiego rządu, w budynku dawnego Gimnasium Illustre w Brzegu powstanie Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów. Będzie ono oddziałem Muzeum Piastów Śląskich. Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu zobowiązało się do współfinansowania  przedsięwzięcia.

Decyzję o przekazaniu budynku na rzecz Muzeum Piastów Śląskich podpisał w środę wojewoda opolski. Ogłoszono to podczas wizyty w Brzegu wicepremiera, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotra Glińskiego oraz posła Pawła Kukiza, którego nazwano „orędownikiem idei Muzeum Kresów w Brzegu”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
 

– Cieszę się, że po latach doszliśmy do konsensu, a podpisana dzisiaj decyzja pana wojewody oznacza, że w Brzegu powstanie Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów, które będzie oddziałem Muzeum Piastów Śląskich – powiedział wicepremier. Zaznaczył, MPŚ jest instytucją przygotowaną do realizacji inwestycji i zaopiekowania się tą ważną częścią naszego dziedzictwa. Podziękował też m.in. Kukizowi:

(…) wielokrotnie upominał się o to, aby pamięć o polskich kresach miała swoją instytucjonalną reprezentacje w miejscu, gdzie środowiska kresowe są szczególnie liczne. Dzięki temu możemy dzisiaj ogłosić, ze nowa instytucja powstanie.

Jak informowaliśmy wcześniej, w 2017 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odmówiło wsparcia dla inicjatywy powstania Muzeum Kresów w Brzegu. Decyzję tłumaczono planami wsparcia dla lokalizacji Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej w Lublinie.

Gliński powiedział też, że wśród ponad 200 realizowanych obecnie w całym kraju inwestycji muzealnych są cztery nowe instytucje poświęcone kresom. Poza muzeum w Brzegu, wicepremier wymienił: Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej (jako Oddział Muzeum Narodowego w Lublinie), Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów w Sejnach oraz Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Obecnie, dawna siedziba renesansowego Gimnasium Illustre, wzniesionego w drugiej połowie XVI wieku, od kilkunastu lat pozostaje niezagospodarowana. Zabytkowy gmach był miejscem, w którym pośród jednego z najbogatszych śląskich nowożytnych zbiorów bibliotecznych przechowywana była m.in. średniowieczna rękopiśmienna Legenda o św. Jadwidze, zwana Kodeksem lubińskim. Siedziba nowego muzeum zlokalizowana jest w bezpośrednim sąsiedztwie zamku Piastów brzeskich, który od 2018 roku ma status pomnika historii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W czerwcu 2019 roku w Pałacu Lubomirskich w Lublinie zaprezentowano założenia i scenariusz wystawy stałej mającego powstać w tym miejscu Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej. Będzie ono oddziałem Muzeum Lubelskiego, którego dyrektorka widzi je jako miejsce opowiadające o Kresach rozumianych jako „miejsce różnorodności kulturowej, tolerancji, akceptacji”. Wystawa ma dotyczyć okresu od czasów wczesnopiastowskich do II wojny światowej. Według informacji sprzed dwóch lat, orientacyjny termin otwarcia to 2022-2023 rok.

Koncepcja wystawy w Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej „opowiada o historii i znaczeniu ziem wschodnich w zarysie chronologicznym”. Ma zostać podzielona na kilka bloków tematycznych prezentujących, m.in. „najdawniejszy kontekst historyczny tych terenów, tożsamość, bogactwo kultur, narodów, wyznań, tolerancję, atrakcyjność tych terenów, bogactwa naturalne a także sposoby upamiętniania tych miejsc, wydarzeń, postaci i kultury Kresów”. Nad scenariuszem wystawy stałej muzeum, jak podano w 2019 roku, pracuje osiem zespołów. W ich skład wchodzą historycy, historycy sztuki, literaturoznawcy oraz przedstawiciele innych dyscyplin.

Jak informowaliśmy, plany dotyczące powstania w Lublinie Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej RP nabrały kształtów wiosną 2017 roku, gdy minister kultury i dziedzictwa narodowego przychylił się do pomysłu lubelskiego środowiska akademickiego i tamtejszych organizacji społecznych. Krytyczne opinie w tej sprawie zamieściła wówczas „Gazeta Wyborcza”, powołując się na Grzegorz Kuprianowicz, prezes Towarzystwa Ukraińskiego, czyli organizacji mniejszości ukraińskiej w Polsce, a także prof. Walentego Baluka z UMCS, który mówił, że nie chce, by muzeum pokazywało „wyłącznie polską rację stanu”.

Przeczytaj więcej: Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej RP w Lublinie? Ekspert GW: niech nie pokazuje tylko polskiej racji stanu

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Do koncepcji utworzenia nowego muzeum krytycznie odnieśli się także politycy Platformy Obywatelskiej. Ich zdaniem może to pogorszyć nasze relacje m.in. z Ukrainą. Posłanka Joanna Mucha, powołując się na „przykład” Niemiec, posłużyła się przy tym nieprawdziwymi argumentami.

Dodajmy, że w 2020 roku podczas wizyty w Chełmie, pod pomnikiem Piety Wołyńskiej, wicepremier Jacek Sasin ogłosił koncepcję powstania w tym mieście Instytutu Prawdy i Pojednania im. Lecha Kaczyńskiego oraz Muzeum Ofiar Wołynia. W imieniu rządu zobowiązał się do „praktycznego wsparcia realizacji” wspólnego przedsięwzięcia prezydenta, rządu i władz samorządowych.

gov.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz