Z sondażu przeprowadzonego w przededniu rocznicy ataku na World Trade Center wynika, że mieszkańcy USA szukają terrorystów we własnym społeczeństwie.

Portal Middle East Eye przytoczył w środę wyniki sondażu przeprowadzonego przez NORC Center for Public Affairs Research dla agencji Associated Press. Wynika z nich, że 65 proc. Amerykanów obawia się ataku terrorystycznego ze strony miejscowych ekstremistów, podczas gdy 50 proc. obawia się cudzoziemskich terrorystów, którzy mogliby uderzyć w USA.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

275.18 PLN    (1.25%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Portal zwraca uwagę, że jeszcze częściej rodzimych terrorystów obawiają się osoby określający się jako zwolennicy Partii Demokratycznej. Wśród nich aż 75 proc. respondentów wskazywało na możliwość ataku z ich strony. Wśród demokratów jest jednak także więcej niż przeciętnie osób obawiających się terrorystów z innych krajów – 57 proc.

Ten sam sondaż wykazał, że około jednej trzeciej Amerykanów uważa, że wojny w Afganistanie i Iraku były warte rozpoczynania i toczenia.

To właśnie ataki terrorystyczne z 11 września 2001 r. były bezpośrednią przyczyną interwencji militarnej w Afganistanie. Amerykanie zakończyli ją dopiero w zeszłym miesiącu, w kompromitującym stylu, nie obywając się bez ofiar wśród swoich żołnierzy, pozostawiając duże ilości sprzętu wojskowego oraz oglądając upadek protegowanych przez siebie władz.

 

Joe Biden realizował jednak decyzję i strategię wyjścia nakreśloną jeszcze przez jego poprzednika Donalda Trumpa. To właśnie poprzedni prezydent USA rozpoczął bezpośrednie negocjacje z talibami z pominięciem oficjalnych władz Afganistanu w 2019 r. oraz ogłosił termin zakończenia interwencji na rok 2021.

middleeasteye.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz