Drogi Kukiza i PSL rozeszły się

Kierownictwo PSL zdecydowało o zakończeniu współpracy z Kukiz’15 w ramach Koalicji Polskiej – poinformował w czwartek Paweł Kukiz.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, w czwartek odbywało się posiedzenie klubu Koalicji Polskiej. Po 30 minutach posiedzenia opuścili je Paweł Kukiz i trzech innych posłów Kukiz’15. Paweł Kukiz powiedział dziennikarzom, że Rada Naczelna PSL zdecydowała o zakończeniu współpracy z jego środowiskiem.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Lider „kukizowców” przyznawał, że „nie jest to przyjemna decyzja”, ponieważ nie zamierzał opuszczać klubu Koalicji Polskiej. Teraz zamierza założyć ze swoimi ludźmi koło poselskie.

W wydanym oświadczeniu Kukiz’15 zarzuciło PSL, że jako pretekst do wyrzucenia tego środowiska z Koalicji Polskiej wykorzystało poparcie posłów Kukiz’15 dla uchwały Sejmu wspierającej rząd w negocjacjach budżetowych z Unią Europejską. Tymczasem, jak wskazali „kukizowcy”, przedmiot głosowania nie był objęty zakresem porozumienia programowego Koalicji Polskiej.

„Ponadto, Polskie Stronnictwo Ludowe nie dotrzymało także innych zobowiązań koalicyjnych dotyczących rotacyjnego charakteru stanowiska wicemarszałka Sejmu oraz podziału subwencji. W efekcie Polskie Stronnictwo Ludowe uznało, że korzystniejsze jest dla niego wypchnięcie Kukiz’15 z Koalicji Polskiej, co oznacza rozpad tego projektu politycznego” – czytamy w oświadczeniu Kukiz’15.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak podaje RMF FM, szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz potwierdził, że powodem rozejścia się dróg Kukiz’15 i PSL było stanowisko wobec Unii Europejskiej. „Ostatnie głosowanie za uchwałą zaproponowaną przez PiS o wetowaniu budżetu, ale też wypowiedzi dotyczące zrównywania Unii Europejskiej ze Związkiem Radzieckim – bo dotyczyły naszego projektu wpisania do konstytucji członkostwa Polski w Unii – przepełniły tę czarę goryczy, która z różnych powodów narastała” – oświadczył szef ludowców.

Zdaniem Kosiniaka-Kamysza Koalicja Polska będzie dalej funkcjonować, ale bez Kukiz’15.

W ostatnim czasie posłowie Kukiz’15 głosowali także odmiennie od posłów PSL w głosowaniu nad kandydaturą na RPO oraz nad „Piątką dla zwierząt”.

Kresy.pl / pap.pl / rmf24.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz