W nocy z piątku na sobotę wybuchł pożar w hali produkcyjnej przetwórstwa spożywczego, w miejscowości Malec. Z ogniem walczy 200 strażaków.

W nocy z piątku na sobotę wybuchł pożar w hali produkcyjnej przetwórstwa spożywczego, w miejscowości Malec w powiecie oświęcimskim. Strażacy informują, że ogień jest dynamiczny. Z pożarem walczy 200 strażaków, którzy wykorzystują 50 pojazdów.

Ubiegający się o fotel prezydenta USA Donald Trump, skomentował nieudany zamach na jego życie: To niewiarygodne, że taki czyn może mieć miejsce w naszym kraju. (more…)

Nowy ogólnokrajowy sondaż NBC News wskazuje, że jeszcze przed sobotnim zamachem na Donalda Trumpa był on faworytem w wyścigu do prezydenckiego fotela.

Teoretycznie przewaga Trumpa w sondażu nie była znacząca. Głosowanie na niego zadeklarowało 45 proc. badanych. Na Joe Bidena zagłosować chciało natomiast 43 proc. pytanych. Obaj kandydaci stracili w stosunku do kwietniowego sondażu NBC News po 1 punkcie procentowym poparcia, do 12 proc. zwiększyła się bowiem proporcja wyborców, którzy nie będą głoswać, lub wciąż jeszcze nie wiedzą kogo poprą. Biorąc pod uwagę, że badanie przeprowadzono na próbie 800 zarejestrowanych wyborcach miało margines błędu wynoszący 3,5 pkt proc., obraz nie był szczególnie negatywny dla Bidena, gdyby nie odpowiedzi na dodatkowe pytania.

Badanie pokazało bowiem, jakie skutki przedwyborcza debata z końca czerwca miała na nastroje społeczne. W tym samym sondażu 62 proc. samookreślonych demokratów stwierdziło, że wolałoby kogoś innego niż Biden w roli kandydata swojej partii na prezydenta. Odwrotnie było wśród wyborców repblikańskich. Wśród nich 71 proc. było zadowolonych z kandydatury Trumpa.

PKP Cargo może stracić kontrakt na przewóz węgla z kopalni Bogdanka, informuje portal Lublin112. Pracownicy lubelskiego zakładu spółki alarmują, że miejsce polskiego przewoźnika mogą przejąć kolejarze z Czech i Wielkiej Brytanii.

W ostatnich dniach pojawiło się ryzyko, że PKP Cargo może przestać wozić węgiel z Bogdanki, informuje portal Lublin 112. W ogłoszonym przez spółkę Enea przetargu polski przewoźnik złożył najdroższe oferty. Postępowanie dotyczy transportu 9 mln ton węgla i zostało podzielone na trzy części.

W pierwszej części najkorzystniejszą ofertę wynoszącą 86,7 mln zł zaproponowała firma ČD Cargo Poland, która jest spółką zależna czeskiego narodowego przewoźnika. Natomiast PKP Cargo wyceniło swoje usługi na 110,6 mln zł. W drugiej części wystąpiła identyczna sytuacja, zaś w trzeciej najniższą cenę, 84,7 mln zł za realizację zadania złożył Freightliner, prywatny przewoźnik kolejowy z Wielkiej Brytanii.

Japonia ogłosiła, że ​​rozważy uznanie państwowości Palestyny, biorąc pod uwagę „postęp procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie”. Konflikt w Strefie Gazy pobudza na świecie debaty w sprawie statusu prawno-międzynarodowego Palestyńczyków.

Deklarację taką złożyła minister spraw zagranicznych Japonii Yōko Kamikawa, podała w sobotę agencje informacyjna WaFa. Kamikawa oświadczyła, że ​​popiera format dwóch państw jako rozwiązanie konfliktu izraelsko-palestyńskiego . Wskazała, że ​​jej kraj rozumie cel Palestyńczyków, jakim jest utworzenie niepodległego państwa, i wspiera wysiłki Palestyny ​​na rzecz osiągnięcia tego celu. Zapewniła: „Jeśli chodzi o uznanie państwa palestyńskiego, chcemy w dalszym ciągu kompleksowo zajmować się tą kwestią, biorąc pod uwagę, w jaki sposób można przyspieszyć proces pokojowy”.

Libańska telewizja Al Mayadeen przypomniała, że sekretarz generalny Ligi Państw Arabskich, Ahmad Abu al-Ghajt wezwał wcześniej Tokio do uznania państwowości Palestyny, przemawiając podczas V Japońsko-Arabskiego Forum Ekonomicznego. Jak powiedział wówczas al-Ghajt: „To jedyne rozwiązanie. Apartheid, aneksja i ucisk dokonywany przez Izrael nie są dopuszczalnymi rozwiązaniami”.

W piątek samolot szkolny M-346 Polskich Sił Powietrznych rozbił się na lotnisku w Babich Dołach w Gdyni. (more…)

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 205 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
28%