PiS przygotowuje wymianę Marka Kuchcińskiego na Małgorzatę Wasserman – podaje „Rzeczpospolita”. Zdaniem gazety, zmiana na stanowisku Marszałka Sejmu jest realnie rozważana w PiS jako element większych zmian, związanych z kampanią do PE.

Według „Rzeczpospolitej”, wcześniejsze informacje o rzekomych planach w PiS, żeby wysłać marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego do Parlamentu Europejskiego i zastąpić go kimś innym są wciąż w partii rządzącej rozważane. Ma to być elementem większych zmian w obozie władzy, które jednak nie nastąpią wcześniej, jak po wyborach samorządowych.

„Rz” twierdzi, że zmiany mają dotyczyć zarówno rządu, jak i Prezydium Sejmu i będą związane z kampanią do Parlamentu Europejskiego. Gazeta, powołując się na rozmowy z politykami PiS podaje, że poważnie rozważany jest scenariusz, w którym to Małgorzata Wassermann, posłanka PiS i obecna szefowa komisji ds. Amber Gold, zostanie marszałkiem Sejmu. Wassermann ma być faworytką do objęcia stanowiska, „ale pod pewnymi warunkami”. Miałoby do tego dojść, gdyby posłanka PiS przegrała wybory na prezydenta Krakowa, w których startuje.

 

Według tego scenariusza, Kuchciński miałby zrezygnować ze swojej funkcji i wystartować do Parlamentu Europejskiego. Wcześniej lider PiS Jarosław Kaczyński miał zapowiadać, że jeśli ktoś chce się ubiegać o miejsce w PE, to po jesiennych wyborach musi zrezygnować z pełnionych funkcji.

Marszałek Kuchciński jest mocno krytykowany przez opozycję. Partie prounijne zarzucają mu łamanie zasad parlamentaryzmu, a także złe prowadzenie obrad i karanie posłów za błahostki. Przez to domagają się jego odwołania.

Przeczytaj: Marszałek Kuchciński chwali się wspieraniem Ukrainy i cieszy z ukraińskich imigrantów

To nie pierwsza informacja na temat możliwego odejścia Kuchcińskiego ze stanowiska. W maju br. tygodnik „Wprost” poinformował, że dotarł do informacji, według których Marek Kuchciński miałby zostać liderem podkarpackiej listy PiS w przyszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Sam marszałek Sejmu zaprzeczał tym doniesieniom i twierdził, że nigdzie się nie wybiera.

Kuchcińskim jest kolejnym ważnym politykiem PiS, którego nazwisko pojawia się w kontekście nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego. Wcześniej, po dymisji premier Beaty Szydło spekulowano, że może ona zostać „jedynką” w wyborach do Europarlamentu w Małopolsce. Ponadto, jako liderka listy PiS na Dolnym Śląsku wymieniana jest obecna minister edukacji, Anna Zalewska.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Wcześniej politycy PiS oficjalnie zaczynali sugerować, że po wyborach samorządowych będą zmiany, m.in. w rządzie, Prezydium Sejmu czy klubu PiS, związane z kampanię do PE. Dość otwarcie mówiła o tym m.in. wicepremier Beata Szydło.

Kuchciński, czyli…

Marek Kuchciński jest czołowym promotorem giedroyciowskiej linii polityki wschodniej. Jest głównym realizatorem polityki ocieplenia w relacji z Litwą, z wycofaniem się z priorytetowego traktowania kwestii praw Polaków na Wileńszczyźnie dyskryminowanych przez państwo litewskie.

PRZECZYTAJ: Marszałek Kuchciński o sytuacji Polaków na Litwie: Jestem zwolennikiem rozmów bez stawiania warunków

Czytaj także: Hipokryzja do potęgi drugiej czyli marszałek Kuchciński w sprawie Litwy

Czytaj również: Kuchciński nie wymienił interesów mniejszości polskiej wśród najważniejszych obszarów współpracy z Litwą

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Kuchciński jako Marszałek Sejmu był jednym z czołowych polityków PiS, którzy blokowali prace i przyjęcie noweli ustawy o IPN, która umożliwia penalizację banderyzmu w Polsce. Podczas publicznych wystąpień chwalił się wspieraniem Ukrainy i cieszył się z ukraińskich imigrantów. Paweł Kukiz, krytykując bierność rządu i posłów partii Prawa i Sprawiedliwości wobec uchwalenia ukraińskiej ustawy oświatowej, groźnej dla szkół mniejszości narodowych powiedział, że Kuchciński, a także wicemarszałek Terlecki „epatują miłością do banderowskiej Ukrainy”.

Ponadto, Marszałek Kuchciński w kontekście rozbiórki nielegalnego obiektu ku czci UPA w Hruszowicach wystąpił przeciwko stawianiu nielegalnych pomników UPA. Jednak wcześniej, jako wicewojewoda podkarpacki nie podjął działań na rzecz rozwiązania tej sytuacji.

Przeczytaj: Parubij: Kuchciński obiecał nam, że przed szczytem NATO nie będzie uchwały w sprawie 11 lipca

Czytaj również: PSL: Kuchciński paktował na Ukrainie z synem Szuchewycza

rp.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply