W środę z wizyta do Polski przybył przewodniczący litewskiego parlamentu Viktoras Pranckietis. W czwartek przemówił na forum Sejmu.

Po wystąpieniu na forum Sejmu Pranckietis wraz ze znanym z prolitewskiego nastawienia marszałkiem Markiem Kuchcińskim zorganizowali konferencję prasową. Marszałek Kuchciński chwalił się „nadzwyczajną sytuacją” kiedy to przewodniczący innego parlamentu występuje na forum polskiego Sejmu, „po raz pierwszy w XXI wieku”. „Bardzo dziękuję panu przewodniczącemu wraz z delegacją Seimasu litewskiego za obecność w Polsce” – mówił Kuchciński. Jak powiedział – „uważamy, że współpraca z Litwą powinna mieć charakter jak najbardziej strategiczny”. Wśród „bardzo ważnych obszarów naszej współpracy” Kuchciński wymienił kwestie bezpieczeństwa, kwestie infrastrukturalne i wymianę kulturalną, nie wymienił natomiast w tej części swoje wystąpienia interesów naszych Polaków na Litwie.

Kuchciński opowiedział się za „odbudową” międzyparlamentarnego zgromadzenia polsko-litewskiego, które zostało zawieszone przez stronę polską w poprzedniej kadencji, w związku przeforsowaniem przez Litwinów nowej ustawy oświatowej dyskryminującej polskie szkoły na Wileńszczyźnie. Nominowana przez PiS nowa ambasador RP na Litwie Urszula Doroszewska zaakceptowała zresztą dyskryminacyjną ustawę, której rząd PO-PSL odmawiał aprobaty i przedstawiła jako sprawę problemową w stosunkach z Litwą.

Kuchciński zdawkowo zapowiedział on powstanie komisji zajmującej się sprawami Polaków na Litwie i Litwinów w Polsce. „W czasach gdy współpracowaliśmy rządziliśmy w Europie Środkowej” – mówił polityk PiS twierdząc – „do tych tradycji trzeba zwrócić”. Zapowiedział uczestnictwo, wraz z marszałkiem Senatu, w rocznicowych uroczystościach uzyskania przez Litwę niepodległości od ZSRR, jakie odbędą się w Wilnie 11 marca. Kuchciński stwierdził, że w kwestii Unii Europejskiej poglądy władz Polski i Litwy są podobne. Opowiadają się one za „wzmocnieniem Unii” przy jednoczesnym „uporządkowaniu spraw państwa narodowych”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Przybyliśmy do Polski w celu uczczenia setnej rocznicy odrodzenia niepodległości” – powiedział Pranckietis – „musimy odrodzić nasze stosunki, my już je odtwarzamy”. Również priorytetowo przedstawiał kwestie bezpieczeństwa energetycznego i kształtu Unii Europejskiej, co było nawiązaniem do jego wystąpienia. Pochwalił propozycję Kuchcińskiego stworzenia polsko-litewskiej stałej komisji parlamentarnej. „Bardzo ważna jest kwestia Ukrainy i tutaj musimy aktywnie pracować w ramach naszego trójstronnego zgromadzenia parlamentarnego” – mówił Pranckietis uznając, że właśnie na tym forum trzeba odpowiedzieć nawet na „niewygodne pytania”.

Czytaj także: Hipokryzja do potęgi drugiej czyli marszałek Kuchciński w sprawie Litwy

sejm.gov.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz