W środę z wizyta do Polski przybył przewodniczący litewskiego parlamentu Viktoras Pranckietis. W czwartek przemówił na forum Sejmu.

Po wystąpieniu na forum Sejmu Pranckietis wraz ze znanym z prolitewskiego nastawienia marszałkiem Markiem Kuchcińskim zorganizowali konferencję prasową. Marszałek Kuchciński chwalił się „nadzwyczajną sytuacją” kiedy to przewodniczący innego parlamentu występuje na forum polskiego Sejmu, „po raz pierwszy w XXI wieku”. „Bardzo dziękuję panu przewodniczącemu wraz z delegacją Seimasu litewskiego za obecność w Polsce” – mówił Kuchciński. Jak powiedział – „uważamy, że współpraca z Litwą powinna mieć charakter jak najbardziej strategiczny”. Wśród „bardzo ważnych obszarów naszej współpracy” Kuchciński wymienił kwestie bezpieczeństwa, kwestie infrastrukturalne i wymianę kulturalną, nie wymienił natomiast w tej części swoje wystąpienia interesów naszych Polaków na Litwie.

Kuchciński opowiedział się za „odbudową” międzyparlamentarnego zgromadzenia polsko-litewskiego, które zostało zawieszone przez stronę polską w poprzedniej kadencji, w związku przeforsowaniem przez Litwinów nowej ustawy oświatowej dyskryminującej polskie szkoły na Wileńszczyźnie. Nominowana przez PiS nowa ambasador RP na Litwie Urszula Doroszewska zaakceptowała zresztą dyskryminacyjną ustawę, której rząd PO-PSL odmawiał aprobaty i przedstawiła jako sprawę problemową w stosunkach z Litwą.

Kuchciński zdawkowo zapowiedział on powstanie komisji zajmującej się sprawami Polaków na Litwie i Litwinów w Polsce. „W czasach gdy współpracowaliśmy rządziliśmy w Europie Środkowej” – mówił polityk PiS twierdząc – „do tych tradycji trzeba zwrócić”. Zapowiedział uczestnictwo, wraz z marszałkiem Senatu, w rocznicowych uroczystościach uzyskania przez Litwę niepodległości od ZSRR, jakie odbędą się w Wilnie 11 marca. Kuchciński stwierdził, że w kwestii Unii Europejskiej poglądy władz Polski i Litwy są podobne. Opowiadają się one za „wzmocnieniem Unii” przy jednoczesnym „uporządkowaniu spraw państwa narodowych”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Przybyliśmy do Polski w celu uczczenia setnej rocznicy odrodzenia niepodległości” – powiedział Pranckietis – „musimy odrodzić nasze stosunki, my już je odtwarzamy”. Również priorytetowo przedstawiał kwestie bezpieczeństwa energetycznego i kształtu Unii Europejskiej, co było nawiązaniem do jego wystąpienia. Pochwalił propozycję Kuchcińskiego stworzenia polsko-litewskiej stałej komisji parlamentarnej. „Bardzo ważna jest kwestia Ukrainy i tutaj musimy aktywnie pracować w ramach naszego trójstronnego zgromadzenia parlamentarnego” – mówił Pranckietis uznając, że właśnie na tym forum trzeba odpowiedzieć nawet na „niewygodne pytania”.

Czytaj także: Hipokryzja do potęgi drugiej czyli marszałek Kuchciński w sprawie Litwy

sejm.gov.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz