Rzecznik prezydenta Ukrainy odniósł się do niedzielnej wypowiedzi Wołodymyra Zełenskiego sugerującej, że Ukraina otrzymała już amerykańskie systemy obrony powietrznej NASAMS. Serhii Nykyforov dał jasno do zrozumienia, że podjęto decyzję o ich przekazaniu, lecz systemy fizycznie nie dotarły.

Rzecznik prezydenta Ukrainy Serhii Nykyforov dał w poniedziałek do zrozumienia, że podjęto decyzję o przekazaniu systemów NASAMS, lecz fizycznie jeszcze nie dotarły. „Otrzymaliśmy pozytywną decyzję. Otrzymaliśmy zgodę. Sam NASAMS jeszcze fizycznie nie dotarł” – powiedział, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.

Jak informowaliśmy, niedzielne słowa Zełenskiego sugerowały, że na Ukrainę dotarły już pierwsze systemy NASAMS. „Chcę podziękować prezydentowi Bidenowi za pozytywną decyzję, którą już podjął i Kongresowi: otrzymaliśmy NASAMS” – powiedział Zełenski.

Przypomnijmy, że ogłoszony niedawno kontrakt dla koncernu Raytheon na systemy rakietowe ziemia-powietrze NASAMS dla Ukrainy, wart ponad 182 mln dol., obejmuje dwie baterie, których zakup zapowiedziano w ramach trzeciego pakietu pomocy wojskowej.

Pod koniec sierpnia br. Pentagon podpisał kontrakt z firmą Raytheon na produkcję systemów rakietowych ziemia-powietrze NASAMS dla Ukrainy, wraz z pakietem szkoleniowym i wsparcia logistycznego. Warte ponad 182 mln dolarów zamówienie ma zostać zrealizowane w całości do sierpnia 2024 roku. Finansowanie zostaje zapewnione poprzez środki z programu Ukraine Security Assistance Initiative (USAI).

Zobacz także: Niemcy dostarczają broń stronom konfliktu na Bliskim Wschodzie. Odmówili czołgów Ukrainie

Jak wyjaśnia strona amerykańska, umowa dotycząca NASAMS to rodzaj kontraktu, w którym wyznaczona kwota nie może zostać przekroczona – kwota ponad 182 mln dolarów to cena maksymalna. Składają się na nią rekompensata dla wykonawcy za faktycznie poniesione koszty plus stała opłata.

Ukraińcy otrzymają sześć wyrzutni systemu NASAMS wraz z pociskami rakietowymi, 24 radary przeciwartyleryjskie (najpewniej AN/TPQ-36), drony Puma i Scan Eagle oraz systemy antydronowe Vampire. Wiadomo też, że na Ukrainę zostaną wysłane rakiety naprowadzane laserowo, ale nie podano, o jakie dokładnie systemy chodzi.

eurointegration.com.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz