Ambasada Ukrainy w Waszyngtonie poinformowała, że poza odblokowanymi ostatnio 250 mln dol. środków z Pentagonu na wsparcie wojskowe, Kijów otrzyma też ponad 140 mln dol. z budżetu Departamentu Stanu. Środki te mają posłużyć m.in. do zakupu broni i sprzętu wojskowego.

Jak informowaliśmy w czwartek, administracja Donalda Trumpa odblokowała 250 mln dolarów pomocy wojskowej dla Ukrainy, zapisanej w tegorocznym budżecie. Miało to miejsce w środę wieczorem, na kilka godzin przed debatą senackiej komisji budżetowej nad poprawką w ustawie o wydatkach na obronę, która uniemożliwiłaby Trumpowi takie działania w przyszłości.

Według ukraińskiej ambasady w Waszyngtonie, Amerykanie mają udzielić Ukrainie finansowej pomocy wojskowej wartej łącznie blisko 400 mln dol. Z wpisu zamieszczonego przez ambasadę na Facebooku wynika, że poza 250 mln dol. z budżetu Pentagonu, Kijów ma również otrzymać ponad 141 mln dol. ze środków Departamentu Stanu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Cieszymy się ze wsparcia Administracji USA i Kongresu na rzecz decyzji o odblokowaniu pomocy dla Ukrainy w zakresie bezpieczeństwa. W szczególności, takie wsparcie dotyczące bezpieczeństwa przeznacza 250 mln dol. z budżetu Pentagonu w ramach programu „Inicjatywa wsparcia Ukrainy w zakresie bezpieczeństwa”, 115 mln dol w ramach programu Departamentu Stanu „Międzynarodowe finansowanie wojskowe” z budżetu na 2019 rok, a także 26,5 mln dol. z tego samego programu na rok 2018. Razem – 391,5 mln dol.” – poinformowała ukraińska ambasada.

Zaznaczono, że fundusze te mają zostać przeznaczone „na zakup broni i sprzętu wojskowego”, a także na usługi mające poprawić zdolności ukraińskiej armii. Strona ukraińska podkreśla, że jest to „świadectwo strategicznego partnerstwa” między Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi i wsparcie dla Kijowa „w walce z rosyjską agresją”.

Jak pisaliśmy pod koniec sierpnia br., według portalu Politico powołującego się na wysokiego urzędnika USA, Donald Trump zwrócił się do swojego zespołu ekspertów ds. bezpieczeństwa narodowego o zrewidowanie programu finansowego wsparcia wojskowego dla Ukrainy. Trump chciał mieć pewność, że pieniądze przeznaczone na ten program, czyli 250 mln dol., są wykorzystywane w interesie Stanów Zjednoczonych. W czasie, gdy program jest oficjalnie sprawdzany, fundusze dla Ukrainy nie mogą być wydawane. 30. września, czyli z końcem roku fiskalnego w USA, możliwość wydatkowania pieniędzy skończyłaby się. Spowalnianie pomocy wojskowej dla Ukrainy wywołało oburzenie proukraińskich polityków na Kapitolu.

Facebook / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz