Ambasada Ukrainy w Waszyngtonie poinformowała, że poza odblokowanymi ostatnio 250 mln dol. środków z Pentagonu na wsparcie wojskowe, Kijów otrzyma też ponad 140 mln dol. z budżetu Departamentu Stanu. Środki te mają posłużyć m.in. do zakupu broni i sprzętu wojskowego.

Jak informowaliśmy w czwartek, administracja Donalda Trumpa odblokowała 250 mln dolarów pomocy wojskowej dla Ukrainy, zapisanej w tegorocznym budżecie. Miało to miejsce w środę wieczorem, na kilka godzin przed debatą senackiej komisji budżetowej nad poprawką w ustawie o wydatkach na obronę, która uniemożliwiłaby Trumpowi takie działania w przyszłości.

Według ukraińskiej ambasady w Waszyngtonie, Amerykanie mają udzielić Ukrainie finansowej pomocy wojskowej wartej łącznie blisko 400 mln dol. Z wpisu zamieszczonego przez ambasadę na Facebooku wynika, że poza 250 mln dol. z budżetu Pentagonu, Kijów ma również otrzymać ponad 141 mln dol. ze środków Departamentu Stanu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Cieszymy się ze wsparcia Administracji USA i Kongresu na rzecz decyzji o odblokowaniu pomocy dla Ukrainy w zakresie bezpieczeństwa. W szczególności, takie wsparcie dotyczące bezpieczeństwa przeznacza 250 mln dol. z budżetu Pentagonu w ramach programu „Inicjatywa wsparcia Ukrainy w zakresie bezpieczeństwa”, 115 mln dol w ramach programu Departamentu Stanu „Międzynarodowe finansowanie wojskowe” z budżetu na 2019 rok, a także 26,5 mln dol. z tego samego programu na rok 2018. Razem – 391,5 mln dol.” – poinformowała ukraińska ambasada.

Zaznaczono, że fundusze te mają zostać przeznaczone „na zakup broni i sprzętu wojskowego”, a także na usługi mające poprawić zdolności ukraińskiej armii. Strona ukraińska podkreśla, że jest to „świadectwo strategicznego partnerstwa” między Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi i wsparcie dla Kijowa „w walce z rosyjską agresją”.

Jak pisaliśmy pod koniec sierpnia br., według portalu Politico powołującego się na wysokiego urzędnika USA, Donald Trump zwrócił się do swojego zespołu ekspertów ds. bezpieczeństwa narodowego o zrewidowanie programu finansowego wsparcia wojskowego dla Ukrainy. Trump chciał mieć pewność, że pieniądze przeznaczone na ten program, czyli 250 mln dol., są wykorzystywane w interesie Stanów Zjednoczonych. W czasie, gdy program jest oficjalnie sprawdzany, fundusze dla Ukrainy nie mogą być wydawane. 30. września, czyli z końcem roku fiskalnego w USA, możliwość wydatkowania pieniędzy skończyłaby się. Spowalnianie pomocy wojskowej dla Ukrainy wywołało oburzenie proukraińskich polityków na Kapitolu.

Facebook / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz